Välisministri Margus Tsahkna juunikuu tegevuste kokkuvõte

3. juuli 2023

Juuni algas välisministri jaoks väga emotsionaalselt.

1. juunil viibis minister Oslos, kus toimus NATO välisministrite mitteametlik kohtumine. Kohtumise läbivaks teemaks oli Ukraina toetamine ning Ukraina teekond Alliansi liikmeks. Oslost liigutigi edasi Ukrainasse, kus Ovrutšis avati kümne kuuga üles ehitatud varjendiga lasteaed. Minister: „Raske oli pisaraid tagasi hoida täna Ovrutšis lasteaia avamisel. 484 last on tapetud, 989 haavatud, 393 kadunud ja üle 19 tuhande röövitud ning Venemaale küüditatud müügiks“.

Nagu ka mais, kohtus välisminister tihedalt kolleegidega, märksõnaks juuni puhul ongi pidevad kohtumised saadikutega. Näiteks kohtuti saadikutega Hispaaniast, Tuneesiast, Kuveidist, Jaapanist, Georgiast, Türgist, Ukrainast ja Aserbaidžaanist. Taani suursaadiku residentsis toimus ka Põhjamaade saadikutega ühine lõunasöök ning Briti suursaadiku residentsis tähistati üheskoos 7. juunil kuningas Charles III sünnipäeva. Kõigi kohtumiste peamine eesmärk on olnud kahepoolse koostöö jätkuv tugevdamine, potentsiaalsete uute koostöökohtade leidmine ning meeldivate suhete hoidmine.

10. juunil toimus Tallinnas Baltic Pride rongkäik, millest välisminister samuti osa võttis. On suur rõõm, et pingutused abieluvõrdsuse nimel saavad tasustatud ning saame kõik rõõmustada juunis vastu võetud abieluvõrdsuse seaduse üle! Jätkuvalt käivad ettevalmistused 11.-12. juuni Vilniuses toimuvaks NATO tippkohtumiseks, kus on oluline, et Ukrainale antakse selge kava NATOga liitumiseks. 

Nagu ka kuu algus, lõppes kuu samuti välisvisiitidega. Kolme päeva jooksul külastas välisminister kolme riiki, viibides 27.06 Luksemburgis välisasjade nõukogul, 28.06 Pariisis kolme Balti riigi välisministrite ja prantsuse välisministri ühiskohtumisel ning lõpuks 29.06 Kopenhaagenis, kus toimus kohtumine Taani välisministriga ning kus Tsahkna sai sõna Kopenhaageni kriteeriumite 30. aastapäeva konverentsil.

Rohkem uudised