Vajame erakorralisi Riigikogu valimisi

31. mai 2022

Riigikogu on kaotanud töövõime ja ei ole võimeline praegustes kriisides enam adekvaatselt riiki juhtima. Riigi juhtimise asemel tegeletakse poliittehnoloogilise kempluse ja poliitiliste punktivõitude noppimisega. Praeguses erakondade vahel kujunenud suhetes ei paista ühtegi teist koalitsioonivõimalust ning see tähendab, et patiseis, püsiv kriis ja rahvaesinduse töö pidev seiskamine toimub järgmiste valimisteni - see on 10 kuud lakkamatut poliitvõitlust milles Eesti huvid jäävad märkamata.

Olukorras, kus Euroopas käib sõda, me oleme silmitsi võimaliku majanduskriisiga, probleemiks on inimeste toimetulek ja ka koroonapandeemia võib end jälle meelde tuletada, on see väga ohtlik tulevikstsenaarium. See Riigikogu koosseis on jooksnud kinni ka varem, aga seekord on riigijuhtimises tekkinud tõrge kõige tõsisem ning nõuab seega kõrgema võimu kandja sekkumist.

Sellepärast kutsub Eesti 200 ellu rahvaalgatuse pöördumise näol riigikogu poole, kus kutsume rahvasaadikuid üles mõistma oma vastutust ning algatama protsessi, mis viib uute riigikogu valimisteni. Teeme ettepaneku, et riigikogu umbusaldaks valitsust, et Eesti Vabariigi president saaks seejärel välja kuulutada uued riigikogu valimised. Kuigi Eesti põhiseadus ei näe võimalusi, et rahvas saaks algatada Riigikogu laialisaatmise protsessi, on vastutuse võtmine kõikidel riigikogu erakondadel siiski ka põhiseaduse järgi võimalik.

Rohkem uudised