Sulev Alajõe: Peame nägema betooni taga inimest

1. oktoober 2021

Eilsel Pärnu valimiste teledebatil rõhutas Eesti200 esinumber Sulev Alajõe vajadust hakata betooni taga nägema inimesi. Ei ole loogiline maksta hooldajatele, õpetajatele ja õdedele miinimumi ülest tasu, öeldes, et rohkemaks pole raha, kui samas investeeritakse miljoneid taristusse. Kui pole särasilmseid inimesi, kui põhiteenused pole tagatud, kui kooli ei saa motiveeritud noorõpetajat, jäävad hooned ja teed vajaliku sisuta. Linna näo annavad eelkõige tema inimesed, sündmused ja looming.

Eesti200 peab Pärnus oluliseks linna aktiivset rolli majandusarengu tagamiseks, näidates huvi vesinikturu loomiseks suurte meretuuleparkide läheduses, samuti energiaalase kompetentsi loomiseks rohepöördest võitmiseks. Haldusreformi tõttu tekkinud Suur-Pärnu bioressursside väärindamiseks on vaja luua regionaalne kompetentsikeskus valdkonna ärikiirenduseks. Koostöös kinnisvara arendajatega saab kohale meelitada heast elukeskkonnast lugupidavat IT-sektorit, mille jaoks täna kaasaegseid kontoripindu napib.

Olemasolevate ja uute ettevõtete vajaduste katteks peab Pärnu võtma proaktiivse rolli õpivõimaluste suurendamisel, mis aitab ühtlasi kaasa linna noorendamisele. Jõhvi tehnoloogiakooli ja Cleveroni akadeemia laadsed eraalgatused saab kiiresti digitaliseerimisprotsesse ja äride konkurentsivõimet toetama tuua. Aktiivne hoiak Kobara ettevõtmistes teenib Tartu Ülikooli suurema kohaloleku huve.

Lennujaama uuendamise järel peab Alajõe vajalikuks koos Destination Pärnu moodustanud ettevõtetega aktiivselt leida koroona-järgsest turust taastuval lennundusturul lendamisest huvitatud Soome ja Skandinaavia lennufirmasid. Linna kohus on suurinvesteeringu järel teha kõik, et ülemere jõukam kliendigrupp Pärnu spaad ja golfikeskused avastaks. Külalisi aitab juurde saada rahvusvahelise hotelliketi tulek, sealhulgas turismigeograafiat laiendada. Rail Baltic kaubajaama valmimiseks tuleb planeerida selle vahetu ümbrus, luues tugevad eelised uuteks investeeringuteks raudteevedudest huvitatutele ning laiemalt õhu-, laeva- ja maanteetranspordi kombineerimist vajavatele firmadele. Koos erainvestoritega loodav multifunktsionaalne jäähall aitab madalhooajale kasutust leida.

Arvestades kaasava eelarve raames selgunud pärnakate tugevat toetust kultuuriklubile Tempel tuleks olesmasoleva linnavara baasil leida lahendus neile sobiva tegevuskoha kasutuseks, et Pärnus oleks aastaringselt kultuurielu rikastavaid elamussündmusi. Suurenevate rahastusvajaduste katteks peab Eesti200 oluliseks välisvahendite aktiivset kaasamist ning selle eeldusena tugevaid linnapoolseid välissuhteid.

Rohkem uudised