Pirko Konsa: Tasuta ühistransport tänases majandusolukorras on katastroofi ennustav

6. juuli 2022

Öeldakse, et kriis on parim aeg muutusteks, sest siis on inimestel nii ebamugav, et muutust edasi lükata lihtsalt pole võimalik.  Energiahindade kriis on pannud meid kõiki kalkuleerima kuidas oma liikumised mõistlikult korraldada. Autokütuse müük on juba langenud 10% võrra ja kui võimalik, siis leitakse liikumiseks mõni alternatiivne võimalus ratta, bussi või rongi näol.

Kirjutan neid ridu olles tihedalt täis tuubitud Tallinn – Tartu rongis, kus hoolimata pileti omamisest tuleb mõnekümnel inimesel reis istekohta saamata ära sõita. Pungil täis rongid ja kommertsbussiliinid tähendab vedajatele suuremat piletitulu. Turg justkui toimib. „Tasuta ühistranspordis“, mida riik täna usinalt maksumaksjale tema enda rahadega pakub, on olukord aga katastroofi ennustav. Riik on jätnud bussiettevõtjad hinnatõusude ja ekspotentsiaalselt kasvavate kuludega üksi ning lisaraha kütuse hinnatõusu hüvitamiseks ei ole leitud. Bussiettevõtjad ähvardavad nüüd vastuseks liikluse sootuks seisma panna. Ja kirsiks tordil on ka valitsus nüüd ise kriisis ning keerulises olukorras oleval valdkonnal puudutab vastutav minister.

Olukord on küll väga halb, aga siin on võimalus uue valitsuse moodustajatele – palun pakkuge selgeid lahendusi rekordeid löövatele kütusehindadele ning lõpetage ära „sovjetlik“ plaanimajandus ühistranspordis. Teie käes on täna võimalus hakata remontima kinni jooksnud ühistransporti ja tuua siia rohkem innovatsiooni ja turukonkurentsi.

Investeerides täna pool Harjumaa elanike tööle ja koju sõitmisele kuluvast autokütuse rahast tihedamasse ja kiiremasse liinivõrku, jätaksid paljud hea meelega autod koju.

Ettevõtjad kulutavad täna märkimisväärseid summasid selleks, et pakkuda töötajatele ühistransporti, mis võiks vabalt olla tulu ühistranspordi võrgu ülalpidamiseks.

Kõik see oleks võimalik, kui lõppeks „tasuta“ maksumaksja raha eest lihtsalt liinikilomeetrite ostmine ja riik õpib ettevõtjatega koostööd tegema.

Rohkem uudised