Pirko Konsa: Kas tõesti ei saanud energia hindade puhul teha midagi teisiti?

11. jaanuar 2022

Erakordselt kõrged energiahinnad pole paljude jaoks enam uudis leheveergudel nagu see ole veel septembris vaid reaalne rahaline kohustus , mis tuleb ära kanda.  Enam pole šokis turg vaid ka inimesed. Täna tekkida lastud olukord, kus inimesed ja väikeettevõtjad on elektribörsile üksi jäetud pole hea lahendus kellegi jaoks.  Ebainimlik on sundida ka inimesi tšekkide ja paberitega ametnike käest almust paluma, kui teada on, et probleem on massiline. Aga, kas saaks teisiti?

Ülevaade valitsuse pressikonverentsilt ühest teisest reaalsusest:

Tänasle Vabariigi Valitsuse pressikonverentsil anti ülevaade kuidas on käivitunud elektrihinna hüvitise lahendus seoses ootamatute energiahinnakõikumistega börsil.

Peaministril oli hea meel tõdeda, et juba alates 4. jaanuarist  on ootamatult kuni 4x kasvanud elektrihindadega toimetulekuks  võimalik kõigil liituda Maksuameti ja energiaettevõtete poolt käivitatud lahendusega, kus riiklik teenus kompenseerib alates 80 EUR/MWh maksva elektrihinna kuni 1000 EUR-i ulatuses ühe elaniku kohta.

„On selge, et iga inimese kodu on tema kindlus ja me peame aitama inimestel keerulised hetked üle elada. Elektrihinna 4x tõus oli ootamatu ning järgmiseks sügiseks on turud kindlasti selleks paremini valmis. Nagu näete Eesti e-tiiger ei maga ja piisab vaid Maksuametisse sisse logimisest ja protsess ei võta rohkem kui 5 minutit. Me ei saa ometigi avaliku teenuste loomisel latti alla lasta,“ lisas peaminister muheledes.

Rahandusministri sõnul on skeem soodne kõigile: „Kuna inimesed maksavad saadud toetuse tagasi järgneva 5-10 aasta jooksul vastavalt enda valitud graafikule, siis otsustasime skeemi rahastamiseks vajalikud vahendid laenata. Täna on veel intressid madalad riigi jaoks ja tagasimakstav summa on inflatsiooni võrra ka odavam. Eesmärk on aidata see šokk kõigil üle elada, mitte raha valimatult helikopterilt külvata. Riik käitub kui magasiait muistsel ajal kui talurahvast tabas ikaldus.“ 

Ühtlasi kuulas Vabariigi Valitsus ära Majandus-ja kommunikatsiooniministri ühisettekande Eleringi ja Eesti Energia esindajatega. Minister sai Valitsuse heakskiidu kinnitada uuendatud investeeringute kava, millega suunati hinnatõusust teenitud lisatulud  ligi 150 MEUR-i ulatuses  elektrivõrkude kiirendatud korras uuendamiseks ning mikrotootjate investeeringute kaasrahastamiseks. Juba alates 2022 aastast kaasfinantseeritakse investeeringuid päikseenergia tootmise rajamiseks kuni 10 000 EUR ulatuses kodutarbijatele. Eesti Energia omalt poolt andis ülevaate põlevkivi katelde planeeritud hooldustest 2022 aastal ning  Enefit Green-i, riigile kuuluva roheenergia ettevõtte, plaanitavatest uutest investeeringutest Eestisse.
Majandusministri sõnas kommentaariks: "Me peame tunnistama, et oleme investeerimisega rohelisse energiasse viimasel 10 aastal olnud selgelt liiga aeglased ning turgu süüdistada meie tegemata jätmistes ei saa. Ainus lahendus on veelgi jõulisemalt jätkata investeeringuid puhtasse energeetikasse. Loodan juba kuu aja pärast allkirjastada ka ühiste kavatsuste protokolli Eestisse tuumajaama rajamise uuringuteks. On selge, et Eesti tulevik on kindel kui me suudame end energiaga iseseisvalt varustada ka keerulistel hetkedel. Rahandusministri võrdlus muistsete magasiaitadega on siinkohal tabav."

Paraku on eelnev pressiteade fiktsioon ja sellest on kahju.

Rohkem uudised