Margus Tsahkna Vilniuses: NATO liikmesus on Ukrainale lähemal kui kunagi varem

11. juuli 2023

Välisminister Margus Tsahkna ütles NATO tippkohtumisel vastu võetud kommünikeed kommenteerides, et liitlased leppisid kokku järgmised konkreetsed sammud, kuidas Ukrainast saab täieõiguslik NATO liige. „Otsus loobuda liikmesuse tegevuskavast Ukraina NATOga liitumise protsessis on selge märk, et liikusime edasi Bukaresti 2008. aasta otsustest ja nüüd on Ukraina NATOga liitumine lähemal kui kunagi varem,“ ütles Tsahkna.

Lisaks lepiti liitlaste vahel kokku pikaajalise abi jätkumine Ukrainale ning loodi NATO-Ukraina Nõukogu, mis koguneb esimest korda juba homme ning seal osaleb ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. „Tehtud otsuste põhjal saame öelda, et poliitiliselt ja sõjaliselt on NATO nüüd õige aja saabudes valmis Ukraina liikmeks võtma,“ ütles Tsahkna.

Välisminister tervitab ka Türgi ning Rootsi vahel leitud kompromissi, misjärel on Rootsist loodetavasti juba varsti saamas NATO liige.

Samuti kinnitab vastuvõetud kommünikee Venemaad kui jätkuvat suurimat ohtu allianssile. „Venemaa kannab täielikku vastutust agressiooni eest Ukrainas ning agressor tuleb selle eest vastutusele võtta,“ lausus Eesti välisminister.

Tsahkna on rahul ka kinnitatud NATO uute regionaalsete kaitseplaanidega ning kaitsekulutuste tõstmisega vähemalt 2% SKPst kõikides liikmesriikides.

Rohkem uudised