Majandus- ja infotehnoloogiaministri Tiit Riisalo esimese kuu kokkuvõte

24. mai 2023

Möödunud nädalal (17. aprill-17. mai 2023) täitus kuu valitsuse ametisse astumisest.

Majandus- ja infotehnoloogia ministri teemadering nagu nimi ütleb on mitmekülgne, alates ettevõtluskeskkonnast, majandusarengust ja väliskaubandusest kuni digiriigi ja tööturu teemadeni. Igavuse üle kurta ei saa ja esimene kuu ongi peamiselt läinud teemadega tutvumisele ning suhete loomisele valdkonna esindajatega ja välispartneritega.

Alustame algusest ja headest naabritest. Esimesed tööpäevad viisid mind koheselt naaberriiki Lätti koos Vabariigi Presidendi ja Eesti ettevõtjatega, et veelgi tihendada koostööd eriti uute trendide (loe rohetehnoloogiad) valguses. Sellel järgnes Rootsi kuningapaari visiit Eestisse, kus oli au kaasa lüüa väga esinduslikul Eesti-Rootsi ärifoorumil ning kohtuda Rootsi väliskaubandusminister Johan Forselliga. Rootsi on Eestile oluline kaubanduspartner, mistõttu oli rõõmustav, et Rootsist tulnud ettevõtted olid tippude-tipud.

Kodumaiste teemade juurde tagasi tulles. Teadlik ja selge fookus oli turismisektoril, kuna valitsuse üks esimestest kiireloomulistest eelnõudest – käibemaksuseaduse muutmine, just seda sektorit enim mõjutab. Meie ministeeriumi vedada on Turisminõukoda, mis toob kokku kõik olulisemad esindusorganisatsioonid ja see formaat andis hea võimaluse selgitada täpsemalt maksumuudatuste tagamaid ja tutvustada laiemalt ministeeriumi tegevusi sektori toetamiseks ja edasisi plaane. Sarnast selgitustööd tegin ka Anija mõisas toimunud Eesti Turismi- ja Reisifirmade Liidu (ETFL) volikogu istungil. Loodan, et õhk sai puhtamaks, kuid palju tööd on veel ees. Turismisektor on mulle aastate pikku kujunenud väga südamelähedaseks, mistõttu mõistan sektori murekohti hästi ning veendunud, et meie koostöö saab olema tihe ja konstruktiivne. Käisin tervitamas ka reisikorraldajaid nii Aasiast kui USA-st, kes Tallinnas kogunesid, et nad ikka müüksid Eestit kui parimat sihtkohta maailmas.

Digivaldkonnas seame põhiselt atra, et mõista, kuidas digiriigi senised arengud aitavad kaasa personaalse riigi arendamisele. Külastasin Riigi Infosüsteemi Ametit, mis on vundament meie digiriigi toimimiseks ning nende roll on aastatega aina kasvanud, eriti küberturbe vaatest. Küberturvalisuse erinevaid alamtahke ja aktuaalseid väljakutseid arutasime koos erinevate riigiasutuste tippjuhtidega küberjulgeolekunõukogus. Tõdesime, et loorberitele puhkama pole põhjust jääda, teisalt Eesti riik on seniste väljakutsetega toime tulnud. Juunis on ees kolm olulist kohtumist - MKMi haldusala digipöörde nõukogu; hetkel kehtiva digiühiskonna arengukava nõukogu ja kohtumine Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga (ITL). 

Eesti digiriigi arengule on vaja uus hoog sisse lükata, kuid globaalselt oleme paljudele riikidele eeskujuks ja meilt väga soovitakse õppida ning meie ettevõtjatega koostööd teha. Näiteks kohtusin Saudi Araabia Digiameti juhiga, fookuses oli e-identiteedi võimalikud arengud. 

Lisaks arutasime peaministri juhitaval Teadus- ja Arendusnõukogu istungil ettevõtjate ja teadlastega, kuidas toetada neid, et meie ettevõtjate tegevus oleks aina targem ja teadusmahukam. Väljakutse on suur, kuid töötame selle nimel, et koostöös parimad lahendused leida. Ettevõtlusorganisatsioonidest esimese käiguna jõudsin Kaubandus- ja Tööstuskotta ja osaleda tööstuskonverentsil Industry 5.0, kuid juunis on plaanis laiem arutelu erinevate tööstussektori esindusorganisatsioonidega ning kindlasti tulevikus külastused ettevõtetesse. Külastasin ka MKMi haldusalasse kuuluvat AS Metroserti, lähitulevikus Rakendusuuringute keskus, mis loodetavasti annab hoogu targemate lahenduste väljatöötamiseks.

Tööturuvaldkond on uus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis, kuid väga loogiline ja vajalik parema sünergia loomiseks. Esimestel päevadel tuli selgitusi jagada Kofe+ saates palkade läbipaistvuse direktiivi osas, kuid jõudsin külastada ka Töötukassat ning andsime hoo sisse kolmepoolsetele läbirääkimistele miinimumpalga pikemaajalise visiooni osas riigi, tööandjate ja ametiühingute vahel.

Ministri töö lahutamatuks osaks on tihe koostöö Riigikoguga. Olen pidanud maha juba väga põhjalikud arutelud majandus-, välis- ja Euroopa Liidu asjade komisjonidega. Aruteluteemad ulatusid nii kemikaaliseadusest, nõusolekuteenusest kuni USA-EL kaubandussuhete ja kosmosepoliitikani.

Muidugi ei saa mööda vaadata ka tutvumiskohtumistest erinevate riikide suursaadikutega, prioriteetsena kohtusin esimeste seas Ukraina ja Poola suursaadikutega.

Juunis kindlasti pole veel suvepuhkuse hõngu (ilmad loodetavasti suvised). Esmalt Ukraina visiit koos Presidendi ja äridelegatsiooniga. Seejärel kiire käik Luksemburgi tööministrite kohtumisel ja sealt Pariisi, kus toimub üle-aastate Eesti-Prantsuse ärifoorum, kus osalemas Eesti ja Prantsuse rohetehnoloogia ettevõtted. Kuu lõpus on plaan pikemalt peatuda Ida-Virumaal, et tutvuda lähemalt ettevõte ja kohalike omavalitsustega ning arutada, kuidas saame aidata kaasa piirkonna arengule, sh Õiglase Ülemineku toetusmeetmete parimale rakendamisele.

Lõpetuseks, kel veel ei saanud piisavalt, siis minu plaanidega digipöörde, personaalse riigi ning m-valimiste osas võib tutvuda Kriitilise intsidendi taskuhäälingus: https://digipro.geenius.ee/raadiosaade/kriitiline/19-05-kriitiline-intsident-it-minister-riisalo-varsketest-plaanidest-e-eestist-ja-ka-selle-karpimisest/ 

Foto: Tiit Riisalo Kriitilise intsidendi saate salvestamisel 19.05
 

Rohkem uudised