Liina Normet: linnaametnikud vahetavad sooje kohti ja saavad maksumaksjalt selle eest preemiat peale

8. oktoober 2022

Igal aastal kulub ebaõiglaste hüvitiste maksmisele ligi pool miljonit eurot.

Tallinna linnaametite vahel töökohti vahetavad, vallandatud või omal soovil lahkuvad ametnikud ja linnajuhid ei tohiks maksumaksja raha eest hüvitist saada. Ometi just nii see praegu kehtiva korra järgi on ning seda võimalust ka aktiivselt kasutatakse.
Valdmann ja Pajula
Juunis teatas pikka aega Tallinna keskkonna- ja kommunaalametit juhtinud Ain Valdmann soovist oma ametikohalt tagasi astuda. 1997. aastast ametis juhatajana tegutsenud Valdmann vabastati tööpostilt 30. septembril. Tasuks pika teenistuse eest lisaks kasutamata jäänud puhkepäevade hüvitisele ootab Valdmanni ka hüvitis kuue kuu põhipalga ulatuses ehk 33 000 eurot.
Suure tõenäosusega on Valdmanni jaoks valmis pandud ka Tallinna Soojuse nõuniku koht.
6. oktoobril ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet linnavolikogu infotunnis, et Valdmann on nõuniku kohale sobivaim kandidaat, kuna teab täpselt iga toru asukohta Tallinnas. Ka Tallinna Soojuse juhatuse liige Kalle Klandorf (Keskerakond) kinnitas ise septembris Postimehele, et temal pole piisavalt tehnilist haridust ning ta ei tea kõiki torusid peast nagu Valdmann. „Minu meelest on temasugusest spetsialistist linnale suur kasu ja mul on tõesti plaan Valdmann Tallinna Soojusse tööle kutsuda,“ kinnitas Klandorf. Seega liigub Ain Valdmann ühelt ametikohalt teisele ning saab selle eest veel 33 000 eurot preemiat.
Juulis lahkus omal soovil ametist Tallinna haridusameti juht Andres Pajula, kes sai hüvitiseks samuti üle 30 000 euro. Mõned aastad tagasi sai praegune linnapea Mihhail Kõlvart tulusamale ametikohale liikudes veel lisaks hüvitist üle 12 000 euro. Edgar Savisaart ootas tähtajalise töölepingu lõppedes ees kolme kuu töötasu suurune hüvitis.
Igal aastal kulub selliste ebaõiglaste hüvitiste maksmisele ligi pool miljonit eurot.
Lahendus
Eesti 200 fraktsioon on ette valmistanud eelnõu, mille kohaselt muudetakse Tallinna põhimääruse paragrahvi 54, mis käsitleb linnaametnike ja -juhtide sotsiaalseid garantiisid.
Eelnõu kohaselt tunnistatakse kehtetuks paragrahv 54 punktid 1-3 ja 6-10. Just need punktid annavad praegu aluse maksta hüvitisi näiteks inimestele, keda linnapea on „mõjuval põhjusel“ ametist vabastanud. See tähendab korruptsioonikahtlusega lahkunud inimesi, töökohta vahetavaid ametnikke, umbusaldatud juhte jpt. Näiteks kui Tallinna linnavolikogu otsustaks linnapea Mihhail Kõlvartile ebapädeva juhtimise eest umbusaldust avaldada, ootaks ka teda õigus saada mitme kuupalga ulatuses hüvitist.
Aastaid tagasi on Tallinna linnavolikogu sellised tingimused linna põhimäärusesse kinnitanud, ammu on käes aeg need maksumaksja raha ebaõiglaselt linnajuhtide taskusse tõstvad punktid sealt eemaldada. 

Rohkem uudised