Lauri Hussar: valitsus tahab vabaneda koroonavastutusest, delegeerides otsustamise ettevõtjatele

12. august 2021

Kindlad reeglid on rasketel aegadel alati parem kui segadus ja anarhia. Kaubanduses on üks kuldne reegel. Kui oled saanud halva kauba või on sulle pakutud halba teenust, siis on võimalik raha tagasi küsida. Selleks, et seejuures oleksid kaitstud tarbija õigused, on tarbijakaitse näol ellu kutsutud lausa mitmeid instantse. Asi on aga hoopis keerulisem, kui läbi avaliku teenuse või poliitilise juhtimisprotsessi saame me halba juhtimisteenust.

Sellisel juhul ei ole võimalik pöörduda justkui kellegi poole. Alati võib muidugi kurta avalikkuse teenistuses olevale vabale ajakirjandusele, aga ka nende käed jäävad olukorra lahendamisel sageli lühikeseks.

Vabariigi valitsuse uus plaan kohustab ettevõtjatele ise kehtestama piiranguid vastavalt ohuhinnangule. Sisuliselt tahab valitsus nii vabaneda COVIDivastutusest, delegeerides otsustusprotsessi allapoole, pannes sellega inimestele, kellest lõviosa ei pea end igapäevaselt isegi mitte harrastusviroloogiks, senisest oluliselt suurema vastutuse kriisiga seotud otsuste langetamisel.

Riskianalüüsist ei pääse ka  ühemehefirmad 

Kui COVID tõendi nõudmise kohustus nii töötajatelt kui klientidelt on veel arusaadav, siis täielikku mõistmatust tekitab seadusemuudatus, mille kohaselt eranditult kõik ettevõtted, sh iseendale tööandjaks olevad „ühe-mehe-ettevõtted“ peavad käesoleva aasta 1. septembriks üles laadima e-tööinspektsiooni oma riskianalüüsi. Ning nagu märgib väike ja keskmisi ettevõtteid esindav organisatsioon EVEA, siis selle koostamiseks või uuendamiseks vajab enamik mikroettevõtteid konsultandi abi, mis on mõistagi tasuline. See viimane kohustus kuulub küll juba pigem absurdihuumori valdkonda.

Ei pea vist küll olema selgeltnägija ütlemaks, et sellise juhtimisega oleme peagi uues kriisis, sest lisaks protsessi suunamisele tähendab juhtimine ka ootuste juhtimist. Viimast aga tehtud ei ole, ning selle sammuga näitab tänane Keskerakonna ja Reformierakonna valitsus, et soove uusi piiranguid kehtestada neil ei ole ja ka vastutust võimalike koroonanumbrite tõusu eest võtta ei taheta.

Kui soovida aga midagi päriselt ära teha, siis tuleks panna COVID tõend ID-kaardi peale, sest e-riigis ei peaks me ringi jooksma väljatrükitud triipkoodi paberitega. Ka mobiilirakenduse loomine, mis aitaks tervisetõendit tõmmata enda vastavasse telefonirakendusse ei tohiks olla ülemäära keeruline.

Ning mis peamine, kindlad reeglid on rasketel aegadel alati parem kui segadus ja anarhia. Kui avalikkusele selgeid ja arusaadavaid kriisihaldust puudutavaid otsuseid ja arusaadavat kommunikatsiooni tulema ei hakka, siis on poliitmaastiku „tarbijakaitsel“ valija tahtena esimene võimalus kutsuda muutused esile juba 17. oktoobril. See on ainuke viis, kuidas küsida raha tagasi meile osutatud halva juhtimisteenuse eest.

Rohkem uudised