Lauri Hussar: homsest jäävad minevikku Kekkoneni „rõõmusõnumeid“ meenutavad kalambuurid

4. aprill 2023

Homme juhtub Läänemere piirkonnas midagi erakordset: lähiajaloo kiireima ratifitseerimisprotsessi läbinud Soome saab üleöö NATO liikmeks.

Vabadussõjas võitles Eesti vabaduse eest 4000 Soome vabatahtlikku võitlejat, teises maailmasõjas võitles „Soome vabaduse ja Eesti au“ eest umbes 3500 Eesti meest. Neid arve vaadates võib tunda kergendust, et homse kuupäevaga saab mööda aeg, kus Soome hoidis rahvuslike huvide kaitseks varjul enese tegelikku sisu.

Moskva rahulepingule järgnenud ajajärk on lõppenud, minevikku jäävad Soome poliitikute kalambuurid nagu Urho Kaleva Kekkoneni „rõõmusõnumid“ ja Tarja Haloneni mitteliitumispoliitika. Seda retoorikat vajati, et varjata teises maailmasõjas Nõukogude Venemaalt saadud haavu ja kogetud traumat.

Eestlased on hoolimata soomlaste ettevaatlikest ja avalikkust veidi eksitavatest avaldustest alati teadnud, et Soomele saab kindel olla. Ja me oleme alati olnud veendunud, et Soomest saab kord NATO liige, eriti kui neile sellel teemal rahu antakse. Oleme olnud selles veendunud ka siis, kui soomlased ise seda eriti polnudki.

Kaitse Kaug-Põhjani välja

Nüüd ongi aeg küps. Soome (ja Rootsiga) liitudes integreeritakse Põhjamaad täielikult NATO-sse, pakkudes NATO kirdepoolsele küljele kaitset Venemaa eest ka Kaug-Põhjas, mitte ainult Läänemere piirkonnas.

Ei maksa unustada, et Arktika piirkond pakub maailma riikidele suuremat huvi kui Läänemeri, millel meie jaoks on arusaadavalt tohutu tähtsus. Põhjas on Soome NATO-le üliväärtuslik liitlane nii ligipääsu kui ka teadmiste võimaldajana.

Pealegi saab NATO oma liikmeks maailma ühe paremini toime tuleva riigi ja arukama rahva, kes suudab panustada väikese riigi kohta väga laia spektri ulatuses.

NATO liikmesus tugevdab Soome julgeolekut ning suurendab stabiilsust ja julgeolekut Läänemere piirkonnas ja Põhja-Euroopas. Soome tugev kaitsevõime ja vastupanuvõime tugevdavad ka NATO-t ja kogu alliansi kollektiivkaitset.

Loomulikult võib ka Eesti tunda vahetut rõõmu paljust, alates sellest, et Soome liitumine vähendab dramaatiliselt Suwałki koridori kriitilisust meie jaoks, kuni selleni, et lõpuks ometi saavad Soome lennukid segamatult Eesti õhuruumi valvata. 
 

Rohkem uudised