Lauri Hussar: EKRE soovile pöörata meid tagasi itta tuleb otsustavalt vastu astuda

27. oktoober 2022

EKRE on valinud selles sõjas Venemaa toetamise tee.

Kuidas mõista Euroopas toimuva sõja taustal Mart Helme poolt välja öeldud lauset, et EKRE ei ole ei Venemaa ega Ukraina poolt? Seda saab mõista ainult ühtemoodi. EKRE on valinud selles sõjas Venemaa toetamise tee.

Sõjas, mis meid nii lähedalt puudutab; sõjas, millega on Venemaa püsti pannud ähvarduse enamiku oma lähinaabrite suhtes; sõjas, mille eesmärk on kehtestada vahendeid valimata russki mir; sõjas, millega tahetakse ajalugu tagasi pöörata; sõjas, mille eesmärk on lõhkuda Euroopa senised koostöövõrgustikud. Sõjas, milles Venemaa paneb toime üha uusi inimsusevastaseid kuritegusid, ei saa jätta poolt valimata.

Ka poole valimata jätmine on valik, mis teenib Venemaa huve, ning jutt läbirääkimistest kõlab kui otsene jutupunkt Spasski kellatorni kõrvalt. Kremli jutupunktide levitamine on olnud juba pikka aega EKRE agendaks. Eesti nõrgestamine ja sidumine pigem ida- kui läänemaailma väärtusruumiga on olnud nende teadlik valik.

Siia ritta kuuluvad nende pidev võitlus Euroopa Liidu vastu, soov viia Eestis läbi nn Putini referendum ja kuni viimase ajani soov seista venekeelse kooli eest Eestis. Selle kõige taga paistab EKRE selge soov hõlmata iga hinnaga Eesti Putini-meelne valija, aga ka autoritaarse, Putinit matkiva väärtussüsteemi loomine ja levitamine Eestis.

Täna on üheselt selge, et eesootavatel märtsivalimistel otsustatakse ka selle üle, kas me kuulume itta või läände. EKRE soovile pöörata meid tagasi itta tuleb otsustavalt vastu astuda. 

Rohkem uudised