Lauri Hussar: EKRE on asunud ellu viima sisulist koostööd kremlimeelsetega

19. september 2021

Kremli propagandaorganisatsioonid ja nende käsilased ei ole praegu popid ainult vaktsiinivastaste seas. Meie oma riigikogus on erakond, kes neid kummardab.

Kui täna Eesti Vabariigi valitsusse kuuluval Keskerakonnal on koostöölepe Venemaa võimupartei Ühtse Venemaaga, mis on nende endi sõnul vaid formaalsus, siis opositsiooni kuuluv EKRE on asunud päriselt ellu viima sisulist koostööd Kremliga seotud ühingutega.

Juba käesoleva aasta märtsikuuks oli selge, et Venemaa poolt läänemaailma vastu peetav kõige uuem infosõda keskendub vaktsineerimisele. Selles mõjuoperatsioonis oli oma koht läänes toodetud vaktsiinide usaldusväärsuse ründamisel, aga ka Sputnik V promomisel ning laiemalt rahulolematuse tekitamisel, mis oli seotud koroonapiirangutega. Info levitamiseks kasutati ja kasutatakse kogu infospektrit, alustades suurtest üle-venemaalistest telekanalitest, lõpetades sotsiaalmeedia trolliarmeega.

Kui algselt rünnati vaktsiinidest AstraZenecat, siis nüüd on infooperatsiooni rünnaku kese kandunud Pfizeri ja Moderna vaktsiinide usaldusväärsuse kõigutamisele. Eesmärk on selge - pidurdada vaktsineerimistempot, et lõhkuda lääneriikide ühiskondade toimimist, et need ei saaks piisavalt kiiresti normaalse elu juurde naasta. Seda tegevust on kindlasti saatmas ka Venemaa enda hirm, et kui läänemaailm suudab kriisi seljatada, siis Venemaa enda võimekus elanikkonda vaktsineerida on olematu.

Vaktsiinivastane agenda

Ühte doosi ei ole tänaseks saanud isegi mitte 30% elanikkonnast. Seda enam on põhjendatud motiiv pidada infosõda, milleks on kaasatud kõik sotsiaalmeedia võimalused, Kremli käsilased ja märkimisväärse kaardina ka paremäärmuslikud uudisteportaalid.

Seda kõike silmas pidades ei ole imekspandav, kui Kremli propagandaorganisatsioonidega seotud ühingud otsivad aktiivselt endale väljundit, et oma vaktsiinide- ja piirangutevastane agenda lendu lasta. Kahjuks ei ole nad ärakuulamist ja mõistmist leidnud mitte ainult antivakserite seas, vaid ka Eesti Vabariigi riigikogus on erakond, mis ütleb otsesõnu, et teeb Kremli käsilastega koostööd.

Sellel nädalal jõudis avalikkuse ette videolõik, milles endine Öise Vahtkonna aktivist ja tänase MTÜ Eesti Vanemad üks eestvedajaid Sergei Tõdõjakov küsib Mart Helmelt otsesõnu, et kas tehakse koostööd, mille peale viimane vastab ühemõtteliselt jah. Tõdõjakovi sõnul oleks koostöö tähendanud siis ka infovahetust ja meediatuge koroonapiirangute ja vaktsineerimise vastaste tegevuste osas.

MTÜ Eesti Vanemad ja EKRE on vanad tuttavad. Juba aastal 2016 otsis ühing EKREga koostööd aktsioonides, mille teravik oli suunatud Norra saatkonna vastu, et leida tuge Venemaa positsioonidele laste hooldusõiguse küsimuses. Toonane aktsioon ei pälvinud Eestis erilist tähelepanu, aga juba siis oli see märk, et EKRE on valmis Kremlile meelepärase agendaga elluviimisel läbi rääkima.

Poliitiline mäng, millel karm hind

Samasse ritta ehk näoga itta pöördumise konteksti asetub ka käesoleva aasta kevadel üheaegselt Saksa AFD erakonnaga jõuliselt välja käidud idee Euroopa Liidust väljaastumise kohta. Kuna loodetud reitingutõusu sellega ei kaasnenud ning idee pälvis teravat kriitikat ka EKRE oma liikmete seas, siis lükati teema sama kiiresti kalevi alla. Kremli sibulakuplid paistsid ka EKRE vankumatu soov taga viia Eestis läbi nn Putini referendum abielustaatuse küsimuses. Siia ritta asetub kindlasti ka EKRE üha kasvav soov seista venekeelse kooli eest Eestis ja ühtse Eesti kooli idee lükkamine kaugesse tulevikku.

Euroopa paremäärmuslike parteide seos Kremli kahtlase rahaga on täna kinnitust leidnud fakt. Selle taga on Venemaa soov iga hinna eest lammutada ning lõhkuda Euroopa Liitu, aga laiemalt hävitada kogu avatud ja demokraatlikku läänemaailma. Infosõda koroonarindel sobib selleks suurepäraselt.

Kui meie enda poliitilised jõud lähevad seda mängu kaasa mängima, siis tuleb aru anda, et sellel on oma hind, mis on täna mõõdetav inimeludes, sest vaktsiini- ja piirangutevastase agendaga kaasamängimisel on ohus kõik need riskirühmadesse kuuluvad inimesed, keda ei ole jõutud õigel hetkel kroonviiruse eest kaista. Sellel mängul on hind, mis võib lõhkuda meie riiki. Kõige olulisem on aga teadmine, et see kõik ei ole enam teoreetiline arutelu, vaid täna Leedus toimuv hübriidsõda, mis näitab, millisteks ohtudeks tuleb meil koheselt ja täie tõsidusega valmis olla.

Rohkem uudised