Kristina Kallas: töövõimetu kultuuriminister ütles välja, et valitsus ei ole kriisis otsustusvõimeline

2. november 2021

Anneli Oti tagasiastumise pressikonverentsil ütles praeguseks endine kultuuriminister, et koalitsioon ei toimi, et juhtimist ei ole, et mitte milleski ei suudeta kokku leppida ja selle tulemusena ka mitte midagi suurt ei otsustata.

Pikalt vindunud valitsuse töövõimetus toodi täna avalikkuse ette välja, ministri poolt, kes on ise seda tegutsemis- ja otsustusvõimetust kehastanud.

Ministri avaldus ei kõlanud siirana, kuid juhtimisprobleemide kirjeldus kõlas usutavana. Meil on vaja valitsuse muutust, vahetuma peab ka minister Tanel Kiik, kes ei suuda juba aasta otsa kriisi juhtida.

Koroonapandeemiaga võitlemisel on vaja jõulist otsustavat juhtimist, piirangute strateegiat nakatumiste vähendamiseks, lisaeelarvet pandeemia mõju ja tagajärgede leevendamiseks, omavalitsuste ja kõikide teiste partnerite kaasamist. Kuid kõige enam on puudu juhtimisest ja arusaamisest, millises teravas kriisis me oleme ja kui pika mõjuga on tänase kriisi tagajärjed meie ühiskonnale.

Peaminister, tulge nüüd koju, meil on lisaks tervishoiukriisile ka valitsuskriis. Kriisi ei saa juhtida Glasgows hertsoginnaga klaase kokku lüües.

Tulge seiske oma inimeste ette, andke selged sõnumid oma strateegiast ja otsustest, näidake, et teil on tahet võidelda inimeste elude ja sissetulekute eest. Istuge maha omavalitsustega ja leppige kokku, milliseid piiranguid kus piirkondades on vaja rakendada nakatumisahelate katkestamiseks, milliseid toetusi ja tegevusi on omavalitsustel vaja vaktsineerituse tõstmiseks.

Tõstke kiiremas korras õdede ja hooldajate tunnitasu ning kahekordistage õenduse õppekavade vastuvõtu arvu. Eraldage raha õpetajatele lisatasu maksmiseks ja täiendavate inimeste palkamiseks testimiste läbiviimiseks ja lähikontaktsete tuvastamiseks koolis. Makske piirangute tõttu sissetuleku kaotanud ettevõtjatele toetust. Tegevused ja otsused on need, mis annavad inimestele kindluse, et meil on valitsus, mis soovib meid pandeemiast välja juhtida.

Riigikogu töövõimetus on sama murettekitav. Tehakse ärakuulamisi, mis lähevad küll tagumiktundidena tööpäevas kirja, kuid selgeid instruktsioone valitsusele ei ole järgnenud. EKRE on loobunud igasugusest vastutusest kriisi lahendamisel ja tegeleb poliitmängurlusega, ühiskonna radikaliseerimisega.

Me oleme väga tõsises kriisis, kuid ma ei näe jätkuvalt ei peaministri ega opositsiooni ega riigikogu liikmete tegudest selle kriisi sügavusest aru saamist.

Rohkem uudised