Kristina Kallas: poliitikutelt tuleb katuserahade määramise võimalus ära võtta. Ülejäägi suuname haridusse

8. detsember 2022

Katuserahade jagamine erakondade ja saadikute poolt oma suva järgi on väga halb praktika, sest pillub Eesti maksumaksja ressursi laiali. Lisaks on see puhas korruptsioon.

Leian, et erakondadelt ja saadikutelt tuleb katuseraha täna ära võtta ning suunata haridusinvesteeringuteks. Viime sisse uue praktika, et riigieelarve ülejäägi saab suunata haridusinvesteeringute fondi, millest rahastatakse koolipsühholooge, asendusõpetajate programmi, Ida-Virumaa koolipöörde programmi, Noored Kooli programmi, haridustehnoloogia innovatsiooni, maapiirkondade koolide õpikeskkondade arendamist, Sport Kooli programmi jne.

Haridusinvesteeringud on peamised, mis pikas plaanis meid jõukamaks teevad, toova meie inimesed välja vaesusest, tasakaalustavad Eesti regionaalset arengut ja teevad meist õnnelike inimestega kõrge heaolutasemega Põhjamaa.

Õpetajate palgad küll järgmisel aastal kasvavad, kuid üldised haridusinvesteeringud Eestis ei ole märkimisväärselt kasvanud. Meie kõrgharidus vaevleb erilises alarahastuses.

On rumal jätta investeerimata meie kõige tootlikumasse varasse - meie inimesse. Tarka majandust loovad targad inimesed ja seda ei saavuta üksinda ei teadus- ja arendustegevuse maksusoodustused ega rakendusuuringute keskuse loomine, sest ilma haritud inimesteta ei hakka need asjad tööle.

Keskmise rikkuse tasemega Ida-Euroopa riikide klubist viib meid areng uuele tasemele, investeeringud haridusse. Saadikutel ning erakondadel peab tekkima võimalus haridusinvesteeringu otsuseid teha lisaks püsikuludele riigieelarves. 

Rohkem uudised