Kristina Kallas: koalitsioonikõnelused on muutunud suveteatriks

4. juuli 2022

Eesti on juba kuu aega ilma valitsemisplaanita, energiakriisis ilma energeetikaministrita ja julgeolekukriisis ilma välisministrita. Kiirest uue valitsuse kokkupanemisest on saamas suveteatri etendus, kus osapooled etendavad dialoogi ja teevad arutelude etteasteid, kuid soovi valitsust moodustada ei paista Isamaal ega Reformierakonnal olevat. Kokkulepet ei tule ka sel nädalal ja nii on Eesti juba kuu aega ilma valitsemisplaanita, energiakriisis ilma energeetikaministrita ja julgeolekukriisis ilma välisministrita. Eilsest ka ilma haridusministrita, kelle valdkond aga vajab suurimaid investeeringuid.

Peaministril on tuline õigus: meil on mitu samaaegset suurt kriisi, sügis tuleb raske ja Eesti majanduse ning inimeste kriisis hakkamasaamise otsuseid on vaja juba täna. Valitsemine tähendab tegusid ja neid ei saa teha, kui ei ole valitsust. Selmet vaielda selle üle, kui suures ulatuses 7. klassi lapsed peaksid kolme aasta pärast õppima eesti keeles, tuleks täna kokku leppida uue alushariduse seaduse vastuvõtmises, olulises õpetajate palgatõusus, kõrghariduse rahastamises järgmise aasta eelarves ning eesti keele õpetajate koolitustellimuse suurendamises.

Juba täna on vaja otsuseid sügisel abi vajavate inimeste toetamise kohta, kuid koalitsiooniläbirääkijad ei ole aruteludega sel teemal isegi veel alustanud. Tuleb keskenduda sellele, kuidas hästi sihituna aidata neid, kellel sügisel tekivad hakkamasaamise raskused, et mitte minna taas lausalise raha laialijagamise või siis bürokraatlikult kohmakata taotluste menetlemise teed.

Abivajajate personaalse toetamise ettevalmistustöö on vaja ära teha praegu suvel, et inimesed saaksid kindluse, millistel tingimustel tuleb riik neile sügisel raskuste saabumisel appi. Mida kindlasti teha ei tohi, on täna suurenenud maksulaekumiste raha sügisel lahkelt laiali jagada, sest saabuv majanduskriis on oluliselt pikem kui eelseisev sügis-talv ning reserve läheb meil vaja järgmistel rasketel majandusaastatel. Mitte toetuste jagamine ei too elektrit tuppa, vaid konkreetsed otsused, milliseid elektritootmisvõimsusi, mis aastal ehitatakse ning kuidas ehitusi investeeritakse.

Minu ettepanek on, et võtke ette haridusinvesteeringute otsused, energeetika tootmise võimsuste rajamise otsused, personaalse riigi üles ehitamise otsused ning pange kiiremas korras valitsus kokku tegude tegemiseks. 

Rohkem uudised