Kristina Kallas: Kaja Kallas, teie käes on otsus lõpetada poliitiline korruptsioon maksumaksja rahaga

1. oktoober 2021

Reformierakond teeb korruptsiooni osas järjekordse järeleandmise ilma igasuguse võitlusteta.

Neli aastat järjest katuserahade jagamise vastu seisnud Kaja Kallas teatas oma peaministriks oleku esimese riigieelarve kokku panemise juures, et pole midagi teha, korruptsiooniga jätkame vanaviisi, me vaid otsime viisakamat sõna selle väljendamiseks. Väga suur pettumus. Väga nõrk juhtimine ja võimetus seista oluliste eesmärkide eest. Korruptsiooniga aastakümneid tegelenud erakonnaga ühise valitsuse moodustamine oli juba suurim järeleandmine, mida Kaja Kallas tohiks endale lubada.

Katuserahade jagamine on Eestis korruptiivne praktika, erakondliku ja poliitilise omakasu saavutamine meie kõigi ühise maksumaksja rahaga. See on aastaid kestnud vastutustundliku poliitilise kultuuri puudulikkuse üks sümboleid, mille praktiseerimisest ei ole suutnud ükski erakond ennast puhtana hoida.

See, kuidas on aastakümneid oma erakonna liikmetele ja seotud isikutele jagatud "regionaalseid toetusi", mis valimiste aastal alati kasvavad märkimisväärselt suuremaks, on Eesti poliitilise korruptsiooni sümbol. Selle raha eest ostetakse inimesi valimisnimekirjadesse, ostetakse hääli ja valimisreklaami ning jagatakse regionaalseid toetusi Tallinnasse.

Jutt sellest, et justkui käimas on mingite uute jagamise reeglite kokku leppimine, on sugugi mitte eriti osav kommunikatsioonitrikk, mis näitab halvasti varjatud soovi raha jagamisega enda isiklike või erakondlikke positsioone kinnistada. Korruptiivset tegevust ei ole võimalik teha läbipaistvamaks, seda on võimalik üksnes lõpetada.

Ma loodan, et peaminister suudab olla peaminister ja seista oma põhimõtete eest. Katuserahade jagamine tuleb lõpetada. Valdkondi, mis vajavad lisamiljoneid, ei ole keeruline leida. Kaitseväe orkestri kui Eesti sümbolinstitutsiooni kiirkorras taastamine on esimene, mis mulle pähe tuleb.

Pealegi, ei ole vaja nuputada sõnastusi, kuidas selgitada oma valijale korruptsiooni toetamist, sest peaminister on ise juba ammu kirja pannud, mida peaks tegema selle asemel: "Sisuline reformiidee oli meil ka seoses katuserahadega. Selle asemel, et osta maksumaksja rahaga nende samade maksumaksjate hääli ja jagada seda raha vaitsuserakondade sõpradele, tegime ettepaneku tõsta see üle omavalituste tasandusfondi, kust seda jagataks rahandusministeeriumis välja töötatud kriteeriumite alusel neile, kellel päriselt raha vaja on."

Rohkem uudised