Kõik punamonumendid peavad Eesti avalikust ruumist kaduma

4. august 2022

Eesti 200 leiab, et valitsus peab kiiremas korras tegema otsuse kõikide punamonumentide eemaldamise kohta avalikust ruumist.

Tegime juba kevadel rahvaalgatuse vormis ettepaneku, et valitsus peab võtma vastu otsuse kõikide punamonumentide eemaldamise kohta avalikust ruumist. Algatusel on koos üle 1100 allkirja.

Tänaseks on suvekuude jooksul pinged ühiskonnas kerinud ja otsuseid on vaja kõikide monumentide kohta praegu, mitte aasta lõpuks. Vajalike seadusmuudatuste vastuvõtmiseks tuleb vajadusel kohe kokku kutsuda riigikogu erakorraline istung.

Vene Föderatsiooni agressioon Ukraina sõltumatuse vastu on halastamatult paljastanud seal valitseva autoritaarse režiimi iseloomu. Punamonumendid on kujunenud selle režiimi sümboliks ja Eesti riik ei saa lubada nende seismist avalikus ruumis. Täna ei ole enam küsimus, kas punamonumendid tuleb ära viia, vaid millal ja kuidas seda tehakse. Kremli režiimi sõjaline sissetung Ukrainasse on muutnud talumatuks selle, et Eesti avalikus ruumis seisavad endiselt nõukogude režiimi ülistavad monumendid ja seetõttu on punamonumentide koht muuseumis ning hukkunuid tuleb mälestada kalmistutel.

Algatust näed siin.

Rohkem uudised