Karin Kaup-Lapõnin: Milliseid samme peavad meie poliitikud astuma, et toetada Taiwani Hiina surve puhul?

14. oktoober 2021

Eelmisel nädalal käis Taiwanis Prantsuse senati delegatsioon. President Tsai Ing-wen tänas senatit resolutsiooni eest, mis toetas Taiwani liitumist rahvusvaheliste organisatsioonidega. Prantsuse endine kaitseminister pidas kõne, kus nimetas Taiwani «riigiks». Milliseid samme peavad meie poliitikud astuma, et toetada Taiwani Hiina surve puhul?

KARIN KAUP LAPÕNIN

Eesti 200 juhatuse liige

Hiina on teinud viimastel nädalatel järjest provokatiivseid samme Taiwani suunal, sh saatnud oma sõjalennukid vahetult Taiwani piiri lähedale. Taiwan otsib kõigi demokraatlike riikide tuge oma iseseisvuse säilitamiseks. Eestil tuleb väikeriigina kindlasti olla Taiwaniga solidaarne. Kuid ei ole ka meie huvides, et Hiina ja Taiwani vahel täiemõõduline konflikt puhkeks.

Eesti on seni järjekindlalt lähtunud ühe Hiina poliitikast. Minu hinnangul ei ole enam õige pigistada silm kinni Hiina inimõiguste rikkumiste suhtes: uiguuri naiste vägistamiste, Hongkongi politseivägivalla, Tiibeti ajaloo või Taiwani ähvardamise suhtes. Väikese alistatud riigina teab Eesti väga hästi, mida kujutab endast agressiivne suurnaaber.

Tänaseks on ajad muutunud ja Eesti välispoliitika peab Taiwani suunal olema otsekohesem ja julgem. Eestil on aeg Hiina ja Ida-Euroopa riikide tippkohtumise 16+1-formaadist lahkuda, sest see formaat teeb meile rohkem kahju kui kasu. Eestil tuleks lähendada suhteid Taiwani valitsusega, saata Taipeisse oma parlamendiliikmete toetusdelegatsioon. Kiireks majandusarenguks võiks Eestil nii mõndagi Aasia majandustiigrilt Taiwanilt õppida olla. Näiteks seda, kuidas Taiwani valitsus teadliku turu kujundamise poliitikaga riigi vaesusest välja tõi ja muutis üheks maailma võimsaimaks elektroonikaeksportijaks.

Rohkem uudised