Kadri Paas: Türi vallavolikogus ja vallavalitsuses toimuv on piinlik

24. veebruar 2023

Eesti 200 liikmena riigikokku kandideeriv Kadri Paas on tuntud oma otsekohese ütlemise poolest. Valimiseelses intervjuus ei hoia ta ennast raasugi tagasi ja nimetab Türi valla juhtimist diktatuuriks. Senised koalitsioonikaaslasedki Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast ja EKREst saavad Paasilt kuulda pehmelt öeldes kõva kriitikat.

Töötasite varem ajakirjanikuna ja olite poliitikute suhtes terava sulega. Nüüd olete poliitik ja vastate ise ajakirjaniku küsimustele. Kummal pool lauda ennast paremini tunnete?
Küsida on meeldivam, aga kui oskad hästi küsida, siis loodetavasti oskad ka paremini küsimustele vastata.
Ega ajakirjandusest mind keegi ära ajanud. Alustasin ajakirjanikuna 19aastaselt ja töötasin 16 aastat. Ühel hetkel tundsin, et kõik hakkab korduma. Teine põhjus oli, et ajakirjanikud võivad kirjutada olulistel teemadel, kaks päeva räägitakse ja siis unustatakse see teema. Minus on kergelt rahvavalgustaja ja maailma muutmise soovi.

Miks liitusite just Eesti 200ga?
Kui ma 2017. aastal ajakirjanduses lõpetasin, siis töötasin kaks aastat riigikogus. Kõigepealt olin kümme kuud EKRE nõunik ja seejärel Vabaerakonna fraktsiooni nõunik. Kumbagi töökohta ma ei kahetse. See oli erakordselt õpetlik aeg.
Eesti 200ga liitusin suuresti seetõttu, et olen hästi hariduse usku inimene. Kristina Kallase (erakonna endine esimees - toim) väga selged ja argumenteeritud põhimõtted haridusvaldkonnas meeldisid mulle.
Haridus on kõige alus. Iga sent, mis läheb haridusse, on hästi kulutatud raha.

Peale selle, et olite riigikogus EKRE fraktsiooni nõunik, astusite ka sellesse parteisse. Miks?
2017. aastal oli EKRE teistsugune erakond, kui on praegu. Tol hetkel köitis mind julgeoleku teema. Olin EKREs neli kuud ja eks see selgitab ka midagi.

Teie suhtlusstiilis on natuke nii-öelda EKREt? Kui lugeda teie arvamuslugusid, siis lajatate seal kriitikaga väga otse ja ümber nurga ilusat juttu ei aja.
Olen, jah, terava keelega ning olin ka terava keele ja sulega ajakirjanik. Ausus ja otsekohesus ei ole poliitikas voorus. Teisalt käib mulle närvidele, kui inimesed ajavad lõputut mulli. Kiidavad või laidavad asjatult.
Mul oleks piinlik, kui ma kõigile meeldiksin.

Teil on päris korralik reklaamikampaania. Kui palju raha kulutate?
Meie ühiskonnas on täiesti põhjendatud, kui poliitik läheb ja palub seisukohtade toetuseks ettevõtjatelt annetusi. Eesti 200 kodulehel on kõik annetused näha. Meil on erakonna keskkonto ja ka piirkondade allkontod. Järvamaal on oma konto, kuhu on eelmise aasta talvest laekunud üle 30 000 euro.
Minu kampaania läheb maksma umbes 35 000 eurot.

Kui palju isiklikku raha alla panete?
Kui mul oleks see raha, siis ma annetusi ei küsiks. Minu osalus jääb neljakohalise rahasumma juurde.

Tituleerite ennast sisejulgeoleku eksperdiks. Kus te töötate?
Nii-öelda kaheksast viieni töökohta mul ei ole. Umbes 20 aastat tegin tööd kella vaatamata, sest ajakirjaniku töö juba on selline. Ma ei ole suurem asi kulutaja. Mul on säästud. Saan tasu Türi vallavolikogu komisjoni esimehe töö eest. Ma kirjutan ja saan natuke honorari.
Olen Kaitseliidu küberkaitseüksuse teavituspealik. Tegelen küberkaitseüksuses Eesti inforuumi seire, see tähendab vaenulike inforünnakute tuvastamisega. Kui märkame Kremli jutupunktide süstemaatilist levitamist ja tuvastame levitajad, anname info edasi neile, kes tegelevad selle niinimetatud viienda kolonniga edasi.
Suudan ka nii-öelda kellast kellani tööd teha, kuid ei näe põhjust ennast surnuks töötada.

Olete juba peaaegu poolteist aastat olnud Türil võimul. Kuidas senitehtuga rahule jääte?
Esiteks, ideaalis peaks valitsema vallavolikogu, kuid päris elus valitseb täidesaatev võim ehk vallavalitsus. Sama on riigi tasandil: valitsejad on valitsuses ja riigikogu koputab eelnõud ära nii, nagu valitsus soovib.

See tähendab, et valijad andsid teile võimu, kuid olete Türil selle nüüd ise käest ära andnud?
Meil on sellest ka koalitsioonis korduvalt juttu olnud, et ei saa olla ühe või kahe inimese diktatuuri.

Kas Türil on?
Minule tundub, et on.

Kes on need üks või kaks inimest, kelle diktatuuri all Türi valda juhitakse?
Need inimesed tunnevad sellest jutust ise ennast ära.

Aga öelge ise, kes need inimesed on?
Ma arvan, et mõne sotsialisti arvamused ei kajasta tegelikku pilti.

Te ei ole rahul, kuidas teie valimisliit Tulevikuvald Türi valda juhib?
Kas on millegi üle rahul olla? Türi volikogus ja vallavalitsuses toimuv on piinlik.
Lauri Läänemets lubas enne 2021. aasta valimisi, et tema valimisliidu võidu korral tuleb ta kindlasti Türi vallavanemaks. Ta rõhutas seda kõikjal.
Pärast valimisi ilmnes, et Läänemets on valetanud valijatel suud-silmad täis ega tule valimisvõidust hoolimata Türile.
Pidin Türi tänavatel korduvalt pärast valimisi selgitama, miks me valetasime. Kuigi mitmuses pole mõtet rääkida, ikka esinumber ei pidanud valijatele antud lubadust. Püüdsin toona Laurit välja vabandada, kuigi pidasin seda samuti valeks.
Lauri Läänemets ja Jaanus Marrandi sättisid vallavanemaks 27 häält saanud inimese, kelle pidime aasta hiljem ise välja vahetama. Seejärel sai vallavanemaks Kati Nõlvak, kes oli eelmise vallavanema aegu valdkonnajuht. Jällegi, mingit kvalitatiivset paranemist ei ole valla juhtimises tulnud, kuigi selline lootus oli ja seepärast ka Kati poolt hääle andsin.
Aus oleks öelda, et vallavanem saab suuresti peksa EKRE abivallavanema Elar Niglase tegemata tegude ja tööde pärast.
Lühidalt öeldes ei suuda üks pool end kehtestada ega valitseda ja opositsioon kasutab valimistest alates valitsenud käteväristamise ära, kritiseerides vallavalitsust igast asendist. Kümnele valitsemisaastale järgnenud valimiskaotusest ei ole ka opositsioon siiani üle saanud.

Te ei ole siis suutnud ennast Türil kehtestada?
Mina ju ei valitse.

Vallajuhtidele on volikogus korduvalt umbusaldust avaldatud. Teie ei ole umbusaldamise poolt hääletanud, järelikult olete valla juhtimisega rahul olnud?
Järgmine umbusaldamine tuleb 9. märtsil.

Hääletate poolt?
Vaatame seda asja. Volikogu liikmena olen korduvalt mõelnud, et varem või hiljem peaksin oma volitused peatama. Mõttetu on sotside ja EKRE käkkide pärast minna oma südametunnistusega vastuollu.
Olen eelarve- ja arenduskomisjoni esimehena korduvalt juhtinud kitsaskohtadele tähelepanu, aga kui võimu ei huvita enda kehtestamine ega asjade korrektne ajamine, siis pole midagi teha. Oleme seni väga kannatlikud olnud, aga meie kannatlikkusel on piirid.

Kas teil on häbi?
Tarkadel inimestel on tihti rumaluse pärast häbi.

Olete Türi teemal kirjutanud palju arvamuslugusid ja olnud Järva Teataja veergudel üks sõnakamaid sealseid poliitikuid. Volikogu istungitel te aga sõna väga ei võta. Miks?
Kaia Iva ja Jaanus Marrandi omavahelisse vaenutsemisse ei ole mõtet sekkuda. Kui see edendaks kuidagi Türi valla elu, siis lööksin kaasa. Aga kuna see ei paranda midagi, viidab ainult mõttetult aega ja raiskab energiat, siis ei näe ma vähimatki põhjust, miks mõistlik inimene peaks isiklikele vastuoludele tuginevatesse sõnavõttudesse sekkuma.

Kas nüüd tagantjärele vaadates võib öelda, et tegite vale otsuse teha Eesti 200 ja sotside alusel valimisnimekiri Tulevikuvald Türi? Oleksite pidanud valimistele minema Eesti 200 nimekirjaga?
Tehtud otsust ma ei kahetse. Volikogus on praegu neli meie erakonna inimest. Algul kuulusin ainult mina Eesti 200sse, nüüd on erakonnaga liitunud veel kolm volinikku. Enne valimisi tuleb teha pragmaatilisi otsuseid. Muidu ei oleks saanud toimivat valimisnimekirja kokku.

Kas järgmistele kohalike omavalitsuste valimistele läheb Eesti 200 juba oma või ikka valimisliidu Tulevikuvald Türi nimekirjaga?
See valimisliit nagunii ei jätka. Valimisliidud ju klopsitaksegi kokku.

Ehk on valimisliidud natuke valijate petmine? Et klopsitakse kokku ja nelja aasta pärast pole neist midagi järel. Parteid on pikema ajalooga ja neil lasub seetõttu suurem vastutus.
Kui Eesti 200 on suhteliselt uus erakond, siis sotsiaaldemokraadid on ikkagi väga pika ajalooga erakond.
Juba toona ma natuke imestasin, miks nad tahavad valimisliidus minna, sest kolmandik kandidaatidest olid Sotsiaaldemokraatliku erakonna liikmed.
Sama tegi ka Pipi-Liis, kes varem kandideeris Isamaas. Nagu häbenetakse neid kaubamärke, aga ma arvan, et ei pea midagi häbenema.

Eesti 200 lubab heale õpetajale 3000eurost palka. Mille järgi hakkate otsustama, kes on hea ja kes halb õpetaja? Te kindlasti tunnete Türi õpetajaid, võibolla ütleksite kohe ära, kes ei ole head õpetajad, et nad teaksid arvestada, et nemad 3000eurost palka ei saa?
Õpetajatel, nagu ka kaitseväes, peaks olema väga selge karjäärimudel, et kui alustad 25aastaselt, siis sa ei saa eeldada, et sul on sama palju oskusi, kui on 35aastasel õpetajal.
Peaks olema astmeline karjäärimudel. Vanasti oli õpetajate atesteerimine. Olenemata ametist peaks igal inimesel olema huvi ennast arendada selles valdkonnas, kus ta töötab. Maailm muutub väga kiiresti.

EKRE on saanud väga palju kriitikat selle eest, et lubab kolmesendist elektrit. Eesti 200 lubab samamoodi inimestele kindlat elektrihinda - kuus senti. Kas parempoolne erakond peab ikka elektrihindu kehtestama?
Valimisprogrammid on erakonnasisesed kompromissid. Kui suurem osa Eesti elektritoodangust tuleks taastuvallikatest, siis oleks kuus senti realistlik.
See ei juhtu kindlasti ühe aastaga. Peame oluliseks, et kiirendatakse protsesse, et taastuvenergia pääseks turule senisest kiiremini.

Programmis on kirjas, et Eesti 200 pikk plaan sisaldab ideid, mis viivad Eesti uuele tasemele. Mida see uus tase endast kujutab?
Eestis peaks olema vähem bürokraatiat, meie riik on üle reguleeritud. Lubame, et kui kehtestatakse uus õigusnorm, siis kaks tühistatakse.
Oleme aina vähem e-riik. Meil kõigil on isikukood ja riik teab meie andmeid.
Samas tahetakse toetusi maksta kõigile võrdselt. See on täiesti ebaõiglane, et teatud toetusi saavad alampalga saaja ja miljonär võrdselt. Igasugune abi ja toetus peab olema vajaduspõhine. Kõikidele toetuste maksmine on riigile hukatuslik.

Eesti 200 Järva- ja Viljandimaa nimekirjas olete ainus Järvamaal elav kandidaat. Olete Eesti 200 liider Järvamaal. Kas te ei lasknud siin endale konkurenti tekkida või olete erakonna eestvedajana teinud kehva tööd, et ei suutnud Järvamaalt rohkem inimesi kandideerima meelitada?
Viljandi osakond on loodud juba mitu aastat tagasi. Loomulikult ma rääkisin oma volikogu kamraadidega, kuid vägisi kedagi nimekirja ei pane. Tundub, et kui inimesel on elu enam-vähem normaalne, siis paljud ei viitsi poliitikaga tegeleda.

Kui te ei kandideeriks ning Eesti 200-l Järva- ja Viljandimaal nimekirja poleks, siis kellele oma hääle annaksite?
Kindlasti välistaksin esinumbrid. Neil on alati eelis. Olen seni hääletades esinumbrid välistanud. Eks ma annaksin oma hääle mõnele Türi kandi inimesele. Neid tunnen ma kõige paremini.

Rohkem uudised