Kadri Paas: Putini paranoia on teinud FSBst uue NKVD

26. august 2022

Julgeolekuteenistused loputavad nüüd hoogsalt isegi Putini endisi usaldusaluseid.

Nobelist, teoloogist filosoof Albert Schweitzer sedastas oma Oxfordis 1934. aastal peetud kõnes „Kaasaegse tsivilisatsiooni religioon“, et üks tõde püsib kindlana. „Kõik, mis sünnib maailma ajaloos, püsib vaimsusel. Kui vaimsus on tugev, sünnib midagi kaunist. Kui vaimsus on nõrk, sünnib midagi kahetsusväärset. Sestap me kas loome maailma ajalugu või kannatame selle tagajärgede all.“
Küllap oleme Vene-Ukraina sõjaga jõudnud ajajärku, kus vaimsust ei ole enam. Vaimsuse puudumise all kannatame kollektiivselt, kuigi kannatuste põhjustajad on konkreetsed isikud. Isegi nende töised ja kodused aadressid, kuhu neile külla või järele minna, ei ole saladus.
President Vladimir Putini võimusüsteemis on isiklik lojaalsus alati olnud tähtsam kui pädevus, professionaalsus ja/või vaimsus. Kremli praeguses süsteemis valitseb korruptsioon endiselt kõikjal, kuid ometigi võivad riigivargad sattuda vangi. Keegi ei tea, kes täpselt on järgmine ohver ja millist ministeeriumi või asutust otsustab Putin järgmisena „inspekteerida“. Vene tegelikkus meenutab üha enam Stalini aega, mitte ainult opositsiooni ja Kremli kriitikute, vaid ka Vene rahva jaoks. Kui jõhkraks peavad repressioonid muutuma, et Kremli peremees otsustaks, et olukord on viimaks tema täieliku kontrolli all?
Vene armee armetus Ukrainas süvendab presidendi paranoiat. Kõik pidi minema sujuvalt, selmet kujuneda häbiväärseks kaoseks. Putin kahtlustab Ukraina hävingu tõttu rahulolematu eliidi võimalikku ülestõusu, mis võib viia riigipöördeni ja presidendi kukutamiseni. Seetõttu on Putin pöördunud Stalini järeleproovitud tooreste, aga tõhusate meetodite poole. Putin on vähemalt sama närvis nagu tema lakeid.
Putin alustas „puhastust“ oma lemmikorganisatsioonist FSBst. Algas klassikaline Stalini ajast tuntud tegevus, mille käigus otsiti pidevalt ja kõikjalt trotskistlikke terroriste, vaenlasi ja reetureid. FSB 9. direktoraadi (sisejulgeolek) operatiivtöötajad said korralduse tegeleda 5. teenistuse juhi kindral Sergei Besedaga: kontrollida tolle inimesi ja selgitada välja, miks sadade miljonitega, mis investeeriti Ukraina „erioperatsiooni“ ettevalmistusse, ei kaasnenud Moskva-meelse poliitilise opositsiooni teket, mis oleks võinud Kiievi tänavatele minna ja aidata kaasa poliitilisele kriisile ja seda tund-tunnilt süvendada. Kindral Beseda pisteti kurikuulsasse Lefortovo vanglasse.
FSB 5. teenistus vastutab luureoperatsioonide eest endise Nõukogude Liidu aladel, sh Balti riikides. 5. teenistust on alati käsitletud seltskonnana, mis ei tegele klassikalise spionaažiga, st Kasahstani, Armeenia või Eesti sõjaliste saladuste varastamisega, vaid eelkõige poliitikaga. Nende peamine ülesanne oli Ukraina sõja puhkemise eel kindlustada, et endiste NSVLi riikide režiimid jääksid Moskva suhtes lojaalseks või vähemalt neutraalseks. Just 5. teenistusele tegi Kreml ülesandeks Ukraina operatsiooni ettevalmistamise. FSB pidi mõjutama Ukraina poliitikuid, ajakirjanikke ja nende kaudu riigi avalikku arvamust Kremlile soodsas suunas. Ent midagi sellist ei toimunud peale selle, et poliitteenistus varastas operatsioonideks mõeldud raha ära.
***
Varem oli kogu FSB tohutus struktuuris Ukrainaga seotud vaid kaks üksust: 5. teenistus ja vastuluureteenistus, mis püüdsid perioodiliselt Ukraina spioone või neid inimesi, keda peeti Ukraina spioonideks, eeskätt Ukraina ajakirjanikke. Pärast sõja puhkemist hakkas Ukrainaga tegelema palju rohkem teenistusi.
Venemaal ja Ukraina okupeeritud aladel tekkisid filtratsioonilaagrid. Filtreerimislaagreid juhib sõjaväe vastuluure teenistus. Osakond, mis peaks kindlustama Vene vägede julgeoleku, moraalse kliima ja võimalikult vähese varastamise. Kuid nüüd on FSBs inimesed, kes vastutavad filtreerimise eest, piinavad ja tapavad kinnipeetud ukrainlasi.
FSB-le alluv piirivalveamet osaleb samuti sõjas: esimeses etapis tegeles see ukrainlaste Venemaalt eemal hoidmisega, kontrollides ja hirmutades IT-inimesi, kes lahkusid riigist. FSB majandusjulgeolekuteenistus käib mööda institutsioone ja selgitab, kuidas tugevdada töödistsipliini, edendades impordi asendamist ja selgitades uusi mängureegleid. Lisaks on FSB ise muutumas poolsõjalisemaks. Nüüd lubatakse ajateenijatel sõlmida lepinguid FSBs teenimiseks ehk naasmas on Tšetšeenia sõdade ajal eksisteerinud tava, mil FSB-lasi valmistati ette okupeeritud territooriumidele saatmiseks. Võttes arvesse FSB rolli Ukraina sõjas – piinamine, filtreerimine, ülekuulamine, poliitiline kontroll okupeeritud aladel – saab aimu, millised NKVD-lised kogemused ja oskused nad Ukrainas omandavad.
Milleni eriteenistuste struktuurimuutused viivad? Tšekistlikke-sõjalisi meetodeid õpetatakse jätkuvalt FSB akadeemias ja tundub, et Ukraina sõja algusega on need taas ausse tõstetud. Kasuks tulevad ka Tšetšeenia sõdade kogemused. Putin kombineerib kaht eri meetodit. Ühest küljest on see NKVD tööriistakomplekt: armee kasutamine koos julgeolekuteenistustega poliitilise kontrolli kehtestamiseks ja okupeeritud piirkondade elanikkonna hirmutamiseks repressioonide abil. Teisest küljest Tšetšeenia kogemuse kasutamine, ja see ei ole ainult filtreerimislaagrid, vaid ka muud tšekistlikud viisid kuni kõige väiksemate detailideni välja. Isegi piinamine samade meetoditega.
Ukraina sõjaga on Putini Venemaa jõudnud tagasi 1930ndatesse aastatesse. Varem represseeriti ainult neid inimesi, kes olid diktaatori oponendid, kritiseerisid avalikult Kremli peremehe käitumist ja Venemaal vohavat korruptsiooni ning korralagendust. Ent inimesi, kes olid vagusi, käisid tööl ja said palka, varemalt reeglina ei hirmutatud ega terroriseeritud. 2022. aasta suvel on kõik teisiti: Ukraina välksõda ebaõnnestus, Putini alluvate alluvad on armee ja kogu riigi paljaks varastanud, võttes seejuures eeskuju presidendist endast. Kuid mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale. Kremli Jupiter on marus, sest härjad läksid ülbeks ja ahneks.
Kuna keegi peab järjepidevas varastamises ja valetamises süüdi olema, liiguvad lähitulevikus julgeolekuteenistused ilmselt poliitilistelt repressioonidelt massiliste repressioonide poole. Võimalik, et tulevik ei ole läbinisti stalinistlik, kuid kindlasti ei kordu 1960. ja 1970. aastad, mil sihtmärgiks olid ainult dissidendid.
***
Julgeolekuteenistused loputavad hoogsalt isegi Putini endisi usaldusaluseid. FSB pidas Oleg Mitvoli kinni 8. juunil Vnukovo lennujaamas, mil mees oli koos perega teel Türki puhkama. Mitvol ei olnud näotu ametnik: enne rajalt mahavõtmist oli ta olnud Moskva Põhja halduspiirkonna prefekt ja kiitis kõigiti Kremli poliitikat. Mitvoli, kes on praegu Krasnojarski masinaehituse ja ehitusinnovatsiooni kontserni juhatuse esimees, kahtlustatakse 900 miljoni rubla (15,3 miljonit eurot) varguses, mille föderaalvalitsus eraldas Krasnojarski metroo ehitamiseks.
Vene siseministri abi, kindralleitnant Sergei Umnov, kes juuli alguses koos kahe teise Peterburi kindraliga, Piiteri liikluspolitsei juhi, kindralmajor Aleksei Semjonovi ja kindralmajor Ivan Abakumoviga ametikoha kuritarvitamise süüdistusega (loe: väljapressimise ja varastamise eest) arreteeriti, näib olevat samuti tüüpiline ebasoosingusse sattunud ametnik.
Kindraleid kahtlustatakse selles, et nad sundisid aastatel 2016-2020 Peterburi ärimehi annetama raha piirkonna siseasjade peavalitsuse programmiabi fondi ja seejärel varastasid selle ära. Selline skeem on tegelikult sama vana kui maailm ja olnud Vene julgeolekujõudude seas populaarne 1990ndatest aastatest. Seega, vaevalt oli see ainus põhjus, miks võeti 2019. aastani Peterburi politseiülemana töötanud kindral kriminaalvastutusele. See, et Vene politsei on täis korruptsiooni ei ole midagi uut.
Aastakümneid on sellised fondid olnud vahendiks, mille abil ärimeestelt „katuse“ eest raha välja pressida. On olnud aegu, mil peaaegu igal politseiosakonnal ja FSB-l nii Moskvas kui regioonides olid sellised fondid. Et väidetavalt koguda raha patriootlikult meelestatud ärimeestelt vormiriietuse ostmiseks ja veteranipensionide suurendamiseks. Kuid kindral Umnovi juhtumiga tegelevad FSB (direktoraat M) ja uurimiskomisjon, mis on kaks peamist repressiivasutust Venemaal. Seejuures ei ole Umnov ja kaks teist Peterburi kindralit ainsad „puhastuse“ ohvrid, ka mitme polkovniku kodud on läbi otsitud. Oletatakse, et kriminaalasi oli mõeldud signaaliks siseminister, kindralleitnant Vladimir Kolokoltsevile ja tema lähikondsetele.
Rünnak ei ole suunatud mitte ainult siseministeeriumi, vaid ka Putini isikliku julgeoleku tagamisega seotud inimeste vastu. Umnovi semu, ärimees Dmitri Mihaltšenko mõisteti 20 aastaks vangi Putini Novo-Ogarevo residentsi renoveerimise käigus toimepandud omastamiste eest. Mihaltšenko omakorda ei ole lihtsalt edukas ärimees ehitusäris; ta oli Putini valvuri, FSO ehk föderaalse kaitseteenistuse endise juhi Jevgeni Murovi protežee.
Peterburi on president Putini kodulinn. Kui kindralid oleks kinni peetud kümme aastat tagasi, oleks nad ametitest vallandatud, misjärel oleks neile antud auväärsed ametikohad mõnes Vene riigiettevõttes. Aastate jooksul on Putin sellist korruptsiooni julgustanud ja tagant utsitanud, kuna endine KGB alampolkovnik eelistas suhelda professionaalidest korruptantidega. Nood sõltusid seejuures täielikult presidendi heatahtlikkusest. Olgu öeldud, et Venemaa on Transparency Internationali korruptsiooni tajumise indeksi järgi Euroopas kõige madalama positsiooniga riik – 2021. aastal 180 riigi seas 136. kohal.
Veel üks näide. Juuni lõpus peeti kinni Venemaa presidendi rahvamajanduse ja avaliku halduse akadeemia (RANEPA) juht, majandusteadlane Vladimir Mau. Ühtlasi on teadlane Gazpromi direktorite nõukogu ja president Putinit nõustava majandusnõukogu presiidiumi liige. Koduaresti pistetud meest kahtlustatakse 21 miljoni rubla (ca 400 000 eurot) omastamises. Usutakse, et mitte tema ei ole repressiivorganite peamine sihtmärk, vaid Mau sõbrad valitsusega seotud majandusringkondadest, sh Vene keskpangast.
***
Isegi kui sõda peaks lõppema, ei paista Putini jaoks soodsaid stsenaariume. Sanktsioone ei tühistata ja rahvusvaheline isolatsioon ei lõpe niipea. Sellistes tingimustes eliidi terroriseerimine ja hirmutamine jätkub ja kiireneb. Midagi head ei oota ka Vene diasporaad, mis on julgeolekuteenistuste luubi all. Ilmneb välisagente, tekib kriminaalasju. Ja kui kellegi kontodel on vara või raha, siis võtab FSB selle ära. Näeme aina rohkem vanu, kuid väga tõhusaid füüsilisi meetodeid inimeste hävitamiseks: hirmutamine, surve perekondadele ja lähedastele, vara konfiskeerimised ja vangistamised. 

Rohkem uudised