Kadri Paas: nähtamatu sõda nähtavate lahingute taustal

21. veebruar 2023

Väärtused loovad võimu. Kirjanik George Orwelli ütlus «Kes kontrollib minevikku, see kontrollib tulevikku. Kes kontrollib olevikku, see kontrollib minevikku» on justkui praeguse olukorra peegeldus.

Kuigi käes on Eesti sünnipäevanädal, peame rääkima rasketel teemadel. Venelaste sõjakuriteod on Ukrainas kestnud juba terve aasta, vene rahvas kiidab oma naaberriigi rahulike elanike tapmise heaks ning eelmisel kevadel ja suvel Eestiski riiklikul tasemel aetud jutud sellest, et ründajal lõpevad raketid, tankid ja inimesed, on osutunud valeks. Jätkub nii inimesi, tapvat tuld kui ka rasket soomust.
Ei maksa arvata, et Vene Föderatsioon käituks konventsionaalse rünnaku korral Eestiga leebemalt kui Ukrainas. Laste, naiste ja vanurite tapmine või piinamine ja elektri(ala)jaamade, haiglate ja koolide süstemaatiline hävitamine on venelaste sõjapidamise osa.

Raketikilp ja tapjadroonid
Selle eesmärk on moraali mahasurumine, et rahvas hakkaks oma valitsuselt ise alistumist ja vastupanu lõpetamist nõudma. Seepärast peab Eesti 200 õigeks, et kogu Eesti territoorium Sõrvest Narva ja Dirhamist Valgani tuleb katta mitmekihilise õhu- ja raketikaitse integreeritud süsteemiga. Selliseid komplekse oleks tervikliku kaitse saavutamiseks vaja vähemalt neli.
Miks seda süsteemi vajame? Sest meiesugune väikeriik, kus ei ole võimalik kuhugi taganeda ega õieti varjudagi, ei saa endale lubada oma linnakeste, alevike ja külade maa pealt pühkimist. Kui Eestit tabaksid samasugused raketipilved nagu Ukrainat, poleks peatselt enam meie inimesi, keelt, kultuuri ega armsaid paiku. Me pihustuksime nii põhjalikult, et järgnevatel põlvedel ei oleks enam isegi midagi taastada.
Ühtlasi oleks mõistlik viia Eestis sisse kohustuslikud elanikkonnakaitse õppused. Evakuatsioon, varjumine, elementaarne toimetulek elektri, vee ja soojata - õppused peaksid sisaldama äärmiselt praktilisi oskusi. Kaitseliidu aktiivsetel liikmetel on need teadmised olemas, ka varustus ja tagavara kodus, ent enamik inimesi ei kuulu kaitseliitu.

Eriti kortermajade elanikele tuleb teha algosakeste kaupa selgeks, mida teha pikemaajalise elektrikatkestuse korral, kui majas ei ole enam vett ega sooja; kuidas ja millega valmistada süüa, kui ei ole puupliiti, gaasi ega elektrit; mille abil seada sisse viisakas kemps või kuidas kiiresti jahtuvas raudbetoonmajas vältida külmumist.
Samuti oleks vaja hakata Eestis tootma sõjavarustust, sealhulgas tapjadroone. Eesti kaitsetööstuse ettevõtted toodavad juba praegu väga kvaliteetseid luure- ja vaatlusdroone. Praegu on üks neist saanud valmis ka ülimoodsa tapjadrooni prototüübi. Eesti riigikaitse huvid tuleb siduda meie majanduslike eesmärkidega, võttes kaitsevaldkonnas kasutusele võimalikult palju Eesti ettevõtete tooteid ja teenuseid.

Jõud, mis kujundab tajusid
Eelnevalt kirjeldatu on julgeoleku niinimetatud kõva jõu komponendid. Ent nüüd lähemalt pehmest jõust. Kooliharidus ja õpetajad on väga võimas osa iga riigi pehmest jõust. Jõust, mis ei toimi eraldi kõvast jõust. Ja vastupidi, kõva jõud ei saa hakkama pehmeta.
Pehme jõu sekka kuuluvad kirjandus, kunst, kooliharidus, muusika, filmid ja teleseriaalid, keeleõpe ja religioon. Nimetagem seda kõige laiemas plaanis kultuuriks või semiosfääriks.
Pehme jõu eesmärk on mõjutada sihtgrupi identiteedi ja väärtushinnangute kujunemist mõjutajale, meie piirkonna kontekstis Kremlile soodsas suunas.

18. veebruaril ilmus väljaandes Politico artikkel Wagneri grupi ja selle juhi Jevgeni Prigožini Euroopa-sidemetest. Artikli allikaks on USA diplomaatide kirjavahetus. Prigožini võrgustik sekkub teiste riikide sisepoliitikasse ja püüab ELi riikides, sealhulgas Eestis oma vaenulike inforünnakute abil «õhutada NATO- ja läänevastaseid meeleolusid».
Ühendriikide saatkondade memodest nähtub, et 2020. aastal proovis Wagneri grupp teha mõjutusoperatsioone Eestis, et õhutada euroskeptitsismi ja usaldamatust NATO vastu. Politico artikli andmetel plaanis Wagneri grupp EKRE toetamist 2019. aasta riigikogu valimiste eel.

Wagneri pakett
Balti kaitsekolledži teadur Viljar Veebel ütleb artiklis, et koostöö algas selle pärast, et EKRE tahtis liberaalsetele erakondadele radikaalselt vastanduda ja neil oli hea meel saada nii professionaalselt ette valmistatud pakett. Selles lauses on ühene osutus EKRE ja Wagneri grupi koostööle.
Wagneri eraarmee on palgasõdurite üksus, mis teeb maailma eri paikades Venemaa «musta tööd», praegu kõige aktiivsemalt Ukrainas. Wagnerlased on klassikalised Vene maailma ideoloogia kandjad, selles maailmapildis ei ole Eesti-sugusel riigil vähimatki eluõigust. Kui EKRE ladvik teeb sellise seltskonnaga koostööd, on mõistetav, miks perekond Helme ründab aina intensiivsemalt Eesti riigikaitse juhte ja levitab valeinfot meie kaitsejõudude kohta. Küllap on see paketi osa.

Väliste vaenulike infooperatsioonide tõttu vajab Eesti ühiskond senisest palju kõvemat kaitset Kremli süstemaatiliste inforünnakute vastu.
Eesti strateegilise kommunikatsiooni võimekus tuleb viia ühtse juhtimise alla, ehitades üles suutlikkust kiiresti ja mõjusalt reageerida vaenulikele infooperatsioonidele. Oma huvide, sõnumite ja lugude igakülgne levitamine on Eesti julgeoleku üks peamisi garantiisid.
Senikaua, kuni Eesti tegutseb inforuumis iluuisutamise reeglite järgi, aga vastane poksib ja maadleb, ei ole lootagi, et suudaksime Kremli järjepidevaid infolööke tõrjuda või nende mõju leevendada. Kahjuks ei ole aastakümnete jooksul jätkunud Eestis mõjusa julgeoleku kommunikatsiooni väljaarendamiseks poliitilist tahet.

Kirik kui relvasüsteem
Vastupidi, pole mõtet end petta, arvates, et 2002. aastal siseminister Ain Seppiku ja peaminister Siim Kallase heakskiidul Eestis registreeritud Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK) levitab ja õpetab ligimesearmastust, jagab rahumeelset vaimutoitu ja siirast õnnistust.
Ei, tegemist on Kremli ühe kõige tõhusama kognitiivse sõjapidamise viisiga.
Kiriku alateadvusele suunatud mõju on sügav ja salakaval. Kiriku tegevust korraldavad elukutselised luureohvitserid. MPEÕK on Vene välis- ja sõjaväeluurega tihedaid sidemeid omava Moskva patriarhaadi hierarhiline haru, mis levitab ja õigustab Eestis niinimetatud Vene maailma ideoloogiat ja narratiive, milles Baltikumil ei ole iseseisvate riikidena eluõigust. Vene maailma kuuluvad venekeelsete ja õigeusu diasporaade territooriumid teistes maailma riikides, sealhulgas Eestis.

Kremli ja Moskva kiriku eesotsas seisva patriarh Kirilli tõlgenduses tähendab Russki Mir laienevat impeeriumi ja suurvene šovinismi. Kremli tapatalguid Ukrainas õnnistav kirikupea Kirill on Venemaa püha sõja ideoloogia kõige järjekindlam apologeet.
Pehme jõu mõju on aeglane. Pommide ja rakettide hävitusjõud on kohe näha, samas kui väärtuste ja kultuuri mõju on pikaajaline. Kuid pehme jõu eiramine või tähelepanuta jätmine oleks erakordselt suur viga. Väärtused loovad võimu. Kirjanik George Orwell tõdemus «Kes kontrollib minevikku, see kontrollib tulevikku. Kes kontrollib olevikku, see kontrollib minevikku» on justkui praeguse olukorra peegeldus.

Rohkem uudised