Kadri Paas: isamaaline moosivargus kevadpealinnas

27. veebruar 2023

Sellal, kui riigikokku kandideerivate erakondade liikmed Viljandi turul valijatega vestlesid, tegi Isamaa eesotsas partei esimehe Helir-Valdor Seederiga Türi valla maksumaksja kulul kevadpealinnas partei kampaaniaürituse.

Siinkirjutaja vaatas Järva Teataja fotogaleriist Türi spordikeskuses toimunud "Isamaa korraldatud perepäeva" - Seederi tsitaat tema näoraamatust – pilte ega suutnud oma silmi uskuda. Perepäeva avalikes kanalites välja reklaaminud Türi noortekeskus on täielikult Türi vallale kuuluv asutus. Noortekeskuse juht on hiljuti Isamaaga liitunud Türi vallavolikogu liige Sulo Särkinen. Türi noortekeskuse FB-s antakse teada, et 25. veebruaril toimub kohalikus spordikeskuses perepäev, korraldajateks olevat Türi noortekeskus ja üks eraettevõte. Targu jäetakse mainimata, et tegemist on nii vormiliselt kui sisuliselt erakondliku kampaaniaüritusega.

Järva Teataja fotodelt võib näha, kuidas Seeder ja Ründo Mülts jagavad perepäevale tulnutele erakonna meeneid, spordikeskuse seinad on kaetud partei plakatitega. Kui niinimetatud perepäevale tulnu saabus, anti talle otsemaid Isamaa kummist käevõru. Ürituse alguses pidas partei esimees Seeder kõne, sõna võttis ka riigikokku kandideeriv noortekeskuse juht.

Olgu öeldud, et avaliku raha kasutamine partei valimiskampaania hüvanguks on keelatud. Erakonnaseadus ütleb üheselt: "Erakonnal on keelatud kasutada erakonna või erakonna nimekirjas kandideeriva isiku valimiskampaania läbiviimiseks või selle teostamiseks avalikke vahendeid. Valimisliidul, üksikkandidaadil, erakonna nimekirjas kandideerival isikul ja valimisliidu nimekirjas kandideerival isikul on keelatud oma valimiskampaania läbiviimiseks või selle teostamiseks kasutada avalikke vahendeid. Avalikud vahendid käesoleva paragrahvi tähenduses on riigieelarvelised ja kohaliku omavalitsuse eelarvelised vahendid."

Tunamullu oktoobris saatis toonane justiitsminister, reformierakondlane Maris Lauri kooskõlastusringile väljatöötamise kavatsuse, mille alusel üritati hakata muutma erakonnaseadust. Tollal oli plaanis luubi alla võtta nii avaliku raha kasutus, erakondade rahastamise järelevalve komisjoni võimalused oma järelevalvet teostada kui riigieelarvest makstava toetuse vähendamise meede. "Avalike vahendite kasutamine peab olema keelatud, sõltumata sellest, kas neid kasutatakse valimiskampaaniaks või muuks poliitiliseks tegevuseks. Puudub vajadus seostada avalike vahendite kasutamise keeldu spetsiifiliselt just valimiskampaaniaga," selgitas Lauri.

President Toomas Hendrik Ilves ütles aastaid tagasi valdade ja linnade päeva avamisel peetud kõnes, et kohaliku võimu juht, ametnik ja volikogu liige – antud juhul volinik Särkinen - peab ametialase tööga hakkama saamise kõrval pakkuma ka moraalset eeskuju. "Ta on võimu visiitkaart. Ma ei pea silmas vaid neid juhtumeid, kus kohaliku võimu ametnikku süüdistatakse altkäemaksu või pistise võtmises. Ka omavalitsuse vahendite kasutamine erakonna valimiskampaania hüvanguks on vargus, võimu ja ameti kuritarvitamine," sõnas president.

Kuigi eelmise valitsuse ajal algatatud erakonnaseaduse muutmise eelnõu ootas kooskõlastuse läbinult valitsusse ja sealt edasi riigikogusse saatmist, jäi see justiitsministeeriumisse toppama. Põhjus lihtne – Isamaa liikmest uus justiitsminister ei pea korruptsiooni, maksumaksja raha vargust, võimu ja ameti kuritarvitamist ega erakondade rahastamise teemat oluliseks.

Isamaa minister on seda ka avalikult rahvusringhäälingule kinnitanud, öeldes, et "Iga valitsus lähtub tööplaani koostamisel eelkõige enda poliitilistest prioriteetidest, mistõttu võivadki varasemalt koostatud eelnõud kõrvale jääda," teatas minister.

Rohkem uudised