Irja Lutsar: nõus rahandusministriga - sel juhul vääriks maksualandust ka muud kui vähiravimid

5. jaanuar 2023

Teine keeruline küsimus on, et mis on vähivastane ravim, kirjutab Irja Lutsar (Eesti 200) vähiravimite maksualanduse teemal.

Rahandusministeerium ei toeta detsembri keskel Isamaa, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Keskerakonna fraktsiooniliikmete algatatud eelnõu vähendada teatud ravimitele käibemaksumäära viiele protsendile (PM 03.01).

Vähiravimite käibemaksu langetamine on Vähiravi fondi aga ka annetajate seisukohast kindlasti atraktiivne, kuid saatan, nagu alati, peitub detailides. Kuigi diagnoos vähk või pahaloomuline kasvaja kõlab hirmutavalt, pole see ainus inimese elukäiku oluliselt mõjutav haigus.

Terve hulk teisi haiguseid

On terve hulk vastikuid tõbesid, mille korral uued ja innovaatilised ravimid annavad lootust ning mõned neist on isegi väga tõhusad, kuid on kahjuks väga kallid.

Praegu teadaolevalt on kalleimaks ravimiks hemofiilia raviks mõeldud geeniravim, mille hinnaks on 3,5 miljonit dollarit. Kardan, et see pole veel hinna piir. Seega vääriksid käibemaksu vähendamist (ehk hinna alandamist) kõik mitte pelgalt vähivastased ravimid. Ravimite üldise käibemaksu langetamise teema, aga jätaksin vastava eriala spetsialistidele arutamiseks ja see on juba laiem maksudebatt. Parimat kättesaadavat ravi väärivad nii vähihaiged kui ka kõik teised.

Teine keeruline küsimus on, et mis on vähivastane ravim. Rahvusvahelises ravimi toimeainete klassifikatsioonis on kasvajavastased ja immuunsust modelleerivad ained liigitatud samasse rühma. Ilmselt on niisugune lähenemine õige. Mitmed vähivastased ravimid ei toimi ainult pahaloomulistele kasvajatele vaid on osutunud tõhusaks ka näiteks immuunhaiguste ravis. Kuidas sellisel juhul toimida käibemaksuga – kas ühel ja samal ravimil oleks erinevate näidustuste korral erinev käibemaks.

Mida aga teha ravimitega, mis küll klassifikatsiooni järgi kasvajavastaste ravimite hulka ei kuulu, kuid ometi on üliolulised pahaloomuliste kasvajate ravis - kas alandama peaks ka nende käibemaksu? Õiglane ju oleks?

Ravimitööstuse kasuahnus?

Kogu maailmas vajab laiemat arutelu ravimite hind ja mida teha selleks, et see haigetele kättesaadav oleks. Kuigi palju on räägitud ravimitööstuse kasumiahnusest siis see pole alati nii. Siiski möönan, et ravimitööstus nii nagu iga teinegi peab kasumit tootma. Enne kui midagi uut ja innovaatilist turule tuleb on väga palju ravimi kandidaate aia taha läinud. Samuti on mitmete uute ravimite tootmine väga ressursimahukas.

Seega pikemas perspektiivis annab parema tulemuse kui panustame teadusesse ja innovatsiooni ning seega suudame teha nii uute ravimite leiutamise, arendamise kui ka edasise tootmise oluliselt odavamaks. Käibemaksu langetamine ühes halvasti defineeritavas ravimite grupis võib aga osutuda logistiliselt liiga keerukaks ja tekitab lõpuks rohkem segadust kui kasu.

Rohkem uudised