Hendrik Johannes Terras: LNG-laev läks soomlastele. Erasektoris oleks sellise sigaduse tegija lahti lastud

4. november 2022

Meil ei ole ei gaasi, ei kokkulepet selle osas, kas Eesti saab gaasi ega ka kokkulepet, mis tingimustel Eesti gaasi saab.

LNG-laev on läinud. Valitsus andis laeva siiani mitte vettpidavatel põhjustel põlvili langedes soomlastele ära. Põhjenduseks toodi, et Soomel on olukord palju raskem. Majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti sõnul on Eestis ja Baltikumis elektri hind siis odavam, kui Soome piisavalt toota jõuab.
Praeguseks hetkeks näeme, et need olid vaid järjekordsed tühipaljad sõnad. Valitsus kinnitas Eesti ettevõtjatele Eesti ja Soome sõlmitud kokkulepet, millega saab Eesti osa Soome läinud LNG-st eelisjärjekorras kasutada. Kehv viis asju ajada, kuid vähemalt midagi. Eile sai see-eest selgeks, et mitte mingisuguseid kokkuleppeid ei ole sõlmitud, sest Soome riik eeldab Eestilt rahalist osalust nende kai ehitamiseks. Eesti riigijuhid ei ole aga sellest midagi kuulnud.
Eesti Gaasiliit võttis olukorra paar nädalat tagasi väga tabavalt kokku, öeldes, et varustuskindlus Eesti moodi järgib põhimõtet: „Küll naaber tuleb, müüb ja läheb kasumiga minema“. Meil ei ole riigis mitte mingit varustusKINDLUST, meil on varustusLOOTUS.
Jutt, et 80% gaasist läheks niikuinii Soome ja odavam on laev sinna saata ja Soomest gaasi osta, meie tubasid soojas ei hoia. Tänaseks on novembrikuu käes. Meil ei ole ei gaasi, ei kokkulepet selle osas, kas Eesti saab gaasi ega ka kokkulepet, mis tingimustel Eesti gaasi saab. Meil on laual ainult nõue meie põhjanaabritelt, millega Eesti riik peaks rahaliselt toetama nende LNG-terminali kai ehitamist. Valitsus on meie energiavarustuse teemal täielikult läbi kukkunud, mis praeguses energiakriisi olukorras ei ole mitte ainult ebamugav, vaid ka ohtlik.
Kokkuvõttes anti LNG-laev lahkelt soomlastele. Rahvale söödeti ette valesid, et selle tingimuseks oli kokkulepe, kus Eesti saab eelisjärjekorras talveks gaasi. Tulemuseks on Eesti LNG-terminali ehitanud ettevõtjate üle kõrvade tõmmatud nahk.
Gaasi meil ei ole ja nüüd on soomlastel laev ning sellega kauplemiseks kaardid käes. Meie aga hakkame rõõmsalt või mitte nii rõõmsalt külma talve üle elamiseks neile peale maksma, et nad meile gaasi annaksid. Kui selline saamatus toimuks erasektoris, siis lastaks selle plaani orkestreerijad päevapealt lahti. 

Rohkem uudised