Eesti 200: valitsus peab esitama koheselt plaani energiahindade kontrolli alla saamiseks

18. august 2022

Vabariigi valitsus peab koheselt esitama plaani energiakriisi lahendamiseks ning tulema välja ettepanekutega, milliste kiirete otsustega tootmivõimsuste defitsiit lahendatakse. Hinnad on võimalik kontrolli alla saada, kuid selleks on vaja otsustavalt tegutseda.

Eesti 200 esimehe Kristina Kallase sõnul lasub suur osa vastutusest praeguse energiakriisi tekitamise eest mitte niivõrd elektriturul, vaid varasematel Reformierakonna ja Keskerakonna pool juhitud valitsustel. “Otsused on jäetud tegemata, aega on lihtsalt raisatud ning vastutusest on eemale astutud. Tulemuseks on katastroof, mida näeme oma igapäevastel elektriarvetel,” rõhutas Kallas.

Kristina Kallase sõnul oleks tulnud tegutseda aga juba eile. Juba 2018. aastal hoiatas Eesti Energia nõukogu valitsust ja Eleringi reservvõimsuste kadumise tõttu ülikõrgete elektrihindade eest. Kahjuks ei ole ükski valitsus sellest hoiatusest hoolinud ega otsustavaid samme tootmivõimsuste ehitamiseks või tarbimise juhtimiseks loonud. “Täna on viimane aeg, kus valitsus peab esitama plaani, kuidas energiahinnad kontrolli alla saadakse. Tuleb vastu võtta otsus, et kõik praegu ootel olevad tootmisvõimsuste arendamised liiguvad kaks korda kiiremas tempos. Milline tootmisvõimsus tuleb turule 2024, mille me ehitame valmis 2025 ja 2026? Kiiremas korras on vaja tööse panna elektri säästu toetamise seaduslik raamistik, ehk siis luua võimalus maksta neile, kes elektri tarbimist vähendavad. Oluline on, et ka võrgu arendamise kiirus kasvaks vähemalt kaks korda, et uued juba ammu järjekorras seisvad võimsused saaksid viivitamatult turule tulla,” tõi Kallas välja vajalikud sammud. ”Mis puudutab energiaturge, siis koheselt tuleb reformida Nordpool, muuta läbipaistvaks ning asendada Venemaa Gazpromi spekulatsioonide alla sattunud CO2 kvoodisüsteem saastemaksudega põhimõttel saastaja maksab,”märkis Kallas.

Elektrihinnad börsil ei ole paratamatus, vaid otsustamatuse ja tegutsemise passiivsuse tulemus. ”Elektribörsil olev hind on näidik, mis näitab meile meie tegemata töö tulemust. Mitte turg ei ole süüdi, vaid puudulik tootmisvõimsuste arenduse juhtimine,” selgitas Kallas. Eesti ettevõtete konkurentsivõime täna langeb ülikiirelt ja peale tulevas majanduslanguses on meie ettevõtted oluliselt keerulisemas olukorras energiahindade tõttu. Meil on kohe vaja plaani, mis annab ettevõtetele ja eratarbijatele kindluse, et 5 või 6 aasta pärast oleme me sellest kriisist tugevamana välja tulnud. ”Me ei saa tegeleda vaid eeloleva talvega, me peame suutma ettepoole vaadata ja ära hoida veel hullemaid talvesid,” selgitas Kallas.   

Rohkem uudised