Eesti 200 kutsub õpilaste kaitsmise eest vallandatud koolijuhti kandideerima Riigikokku

23. november 2022

Erakond Eesti 200 kutsub õpilasi ahistaja eest kaitsnud ja seetõttu Türi põhikooli direktorina töö kaotanud Janika Gedvilit kandideerima erakonna nimekirjas Riigikogusse.

“Janika Gedvil kaitses järjekindlalt õpilasi neid ahistanud õpetaja eest, ta kuulas lapsevanemaid ja suhtus kriitilisse olukorda täie tõsidusega ka siis, kui tema tööandja otsustas probleemi maha vaikida,” sõnas Eesti 200 esimees Lauri Hussar.

Tema sõnul vajab Eesti parlamenti saadikuid, kes on veendunud, et õigete eesmärkide nimel tuleb süsteemi ükskõiksuse ja mugavusega võidelda. “Inimestega, kes annavad endast kõik, on kõik ka võimalik,” ütles Hussar.

Gedvil kaotas töö koolijuhina, sest vabastas õpilaste kaitseks ametist Türi põhikooli meesõpetaja, kes oktoobrikuus seksuaalses ahistamises süüdi mõisteti.

Janika Gedvile heideti ette valla maine kahjustamist ja majandusliku kahju tekitamist. Viimane seisnes vallandamise tõttu töövaidluskomisjoni pöördunud inglise keele õpetaja 14 120 euro suuruses hüvitises, samas kui vallajuhid otsustasid jätta töövaidluskomisjoni otsuse vaidlustamata.

Pärnu maakohus tunnistas tänavu oktoobris Türi põhikooli endise inglise keele õpetaja süüdi seksuaalse ahistamise paragrahvi alusel. Selle järgi on seksuaalne ahistamine «Teise inimese tahte vastase ja tema inimväärikust alandava eesmärgi või tagajärjega tema suhtes toime pandud kehalise seksuaalse iseloomuga tahtlik tegevus.»

Eesti 200 esimehe Lauri Hussari sõnul peab iga laps tundma end koolis turvaliselt, kaitstult ning on elementaarne, et sellistes vaidlustes tõstetakse esikohale lapse kaitse ja heaolu. “Õpetajate puuduse taha ei tohi ega saa pedagoogi tööks sobimatud inimesed end ära peita. Laps veedab koolis igapäevaselt rohkem aega kui kodus. Õpetajad mõjutavad lapse arengut olulisel määral. Seetõttu peavadki koolis töötama sellised inimesed, kes armastavad lapsi, õpetamise tööd ja tahavad lapse arengut toetada,” ütles Hussar.

Janika Gedvil on töötanud koolis õpetajana 22 aastat, millest 10 aastat õppealajuhatajana. Aastatel 2015- 2021 vedas Janika abilinnapeana Viljandi linna haridus- ja sotsiaalvaldkondi. Erinevad ministrid on neis kahes valdkonnas Viljandit alati esile tõstnud ja teistele eeskujuks seadnud. Ta teab ja tunneb hariduselu nii lapsevanema, tegevõpetaja, koolijuhi kui ka koolipidaja vaatevinklist.

Rohkem uudised