Daniel Kõiv: Aitab järele lohisemisest: Eesti maailma suunanäitajaks!

3. august 2022

Lubage esitleda: meie tulevased peaministrid. Seitse noort on valmis haarama riigitüüri. Ekspress palus igal erakonnal valida enda seast välja noore tõusva poliittähe, kes oleks valmis peaministriks hakkama. Eesti 200 noorte seast andis võimaluse küsimustele vastata Daniel Kõiv.

Millal oleksite valmis saama peaministriks?

Oleksin valmis saama peaministriks, kui olen omandanud kõrghariduse, suutnud end tõestada tööturul tippjuhina ja olen saanud selleks rahvalt mandaadi.

Milline peaminister oleksite? Mis on Teie tugevused?

Pole just palju eestlasi, kes on sündinud kakskeelses peres ning saanud võimaluse elada nii Põhja-, Lääne-, Ida- kui ka Lõuna-Eestis, seega oleks minu peamiseks tugevuseks peaministrina avarapilgulisus, seda Saaremaa sillast Narva Kreenholmini ja Tartu SÜKUst Tallinna punaste rattateedeni.  Enda tugevustena tooksin veel eraldi välja tegutsemishimulisuse ja julguse.

Nimetage 3 olulist probleemi Eestis, millega peaministrina kohe tegelema hakkaksite?

Haridus- ja integratsiooni rahastus – me peame kõige rohkem investeerima oma inimestesse ja haridus on investeering.

Rohepöörde elluviimine – Eesti vajab uut tiigrihüpet, milleks on rohetiiger.

Personaalse riigi loomine – riik peab mahtuma igaühe taskusse, telefoni.

Milline oleks Teie valimiskampaania slogan?

Aitab järele lohisemisest! Eesti maailma suunanäitajaks!

Millised oleksid peaministrina Teie “punased jooned”?

Eesti vajab progressiivset, avatud ja liberaalset valitsust. Minu punased jooned oleksid nende väärtustega vastuolus olevad otsused. Ma ei ole nõus moodustama valitsust, mis hakkaks piirama inimõigusi (nt. abielu- ja abordiõigus) või elama tuleviku arvelt (nt. kliimakriisiga mitte tegelemine).

Kes on Eesti taasiseseisvusmisajal olnud siiani parim peaminister? Miks?

Mart Laar, kuna tema visioonikus, plaani omamine ja selge pilk tulevikku on olnud minu jaoks inspireerivad. Tänapäeva poliitikutel taolist nägemust homsest pigem ei leia.

Kuidas poliitikani jõudsite?

Tänu ühiskonnaõpetuse õpetajale Oliver Hoolele, kes suutis klassitäis õpilasi suu ammuli kuulama ja kaasa mõtlema panna tundides.

Kes on Teie suurim eeskuju ja miks?

Eestis on selleks kohe kindlasti Kersti Kaljulaid, seda eelkõige tema võimekusele mõne aasta eest seista avatud, liberaalse ja progressiivse Eesti eest.

Mis on noortepartei funktsioon parteisiseselt?

Noor Eesti 200 funktsioon on erakonda noortepärase ja uuendusmeelsena arendada ning kohe kindlasti pole noorteühenduse ülesandeks pastakate jagamine. Seni on see ka õnnestunud, sest Eesti 200 liikmeskond on võrreldes teiste parteidega noorim.

Missugune on Teie noortepartei koostöö teiste noorteparteidega?

Oleme orienteeritud koostööle kõigi noorteühendustega, kuigi pean tõdema, et mõne organisatsiooniga on olnud suhtlus raskendatud. Eriti tundub olukord olevat nukker noorsotsidega, kes pidevalt kaikaid kodaratesse loobivad.

Kuidas saavutada keerulistes olukordades kompromiss?

Iga kompromiss nõuab kahepoolset tahet seda saavutada ehk valmisolekut astuda üks samm tagasi, et oleks võimalik üheskoos astuda mitu sammu edasi. Seega on vajalik raske kompromissi saavutamiseks olema valmis leppima ka mõne kaotusega.

Kuidas olete toetanud Ukrainat sõjas Venemaaga?

Koos elukaaslasega oleme majutanud Ukraina perekonda, abistasin Saaremaal elades valda vene-eesti ja eesti-vene tõlkega, annetasin nii rahaliselt kui ka materiaalselt erinevatele algatustele ja mittetulundusühingutele ning olen vabatahtlikuna toeks olnud Tartus annetatud asjade jagamisel ukraina abivajajetele.

Milline on olnud Teie panus rohepöördesse?

Jälgin rohelis mõtteviisi põhimõtteid – vähendamine, taaskasutamine ja ümbertöötlemine. Seetõttu tarbin ja ostan võimalikult vähe kõikvõimalikke tooteid, riideid, mida kannan on suures osas taaskasutatud või igivanad ning asjade katki minemise korral püüan neid parandada, mitte kohe ära visata.

Mida ütleksite inimestele, kes peavad sügisel hakkama tasuma suuri elektriarveid?

Tänased kõrged elektrihinnad on Eesti, Ukraina ja demokraatliku maailma vabaduse hind. Sellegipoolest on meie riigis paljud, kes vajavad praegusel ajahetkel riigi tuge, seega on sihitud energiatoetused vajalikud ning siinkohal tulebki rakendada personaalse riigi põhimõtteid, misläbi riigile kättesaadavate andmete suudab toetused viia just abivajajatele.

Kui Teile antaks 10 000€ heategevuseks, siis kuhu Te selle annetaksite? Miks?

Annetaksin kolmele organisatsioonile: 5000€ ühisalgatusele “Ukraina heaks!”, 2500€ SA Liberaalne Kodanik ja 2500€ Eesti LGBT ühingule. Kõik kolm organisatsiooni peegeldavad minu põhiväärtusi: avatus, liberaalsus ja progressiivsus.

Kuidas kirjeldaksite eestlasi?

Eestlased on haritud ja nutikad.

Mis on ilusaim eestikeelne sõna või lause?

öö

Nimetage oma elu suurim ebaõnnestumine. Mida õppisite sellest?

Elu suurim ebaõnnestumine on millegi tegemata jätmine, sellest olengi õppinud, et kohustustega tegelen esimesel võimalusel ning haaran tulevatest võimalustest kinni.

Mille peale viimati südamest naersite? Mille peale vihastasite?

Naersin südamest erakonnale TikToki filmides: https://vm.tiktok.com/ZMN4GhhXt/?k=1.

Vihastasin viimati tööle kandideerides koduse ülesande tegemise ajal, kuna ülesanne oli sõnastatud poolikult ja jäi kergelt arusaamatuks.

 

Mida ütleksite oma 10 aasta tagusele isendale? Kuhu tahaksite jõuda 10 aasta pärast?

10 aasta tagusele ütleksin, et “sa saad hakkama” ning 10 aasta pärast olen omandanud kõrghariduse, suutnud end tõestada tööturul tippjuhina ja olen saanud rahvalt mandaadi Riigikokku.

Rohkem uudised