Atso Matsalu: ettevõtete ellujäämise nimel peab tegutsema täna. Elektri hind 6 senti/kWh on võimalik

11. detsember 2022

Ettevõtted sulgevad energiakriisis ja inflatsioonis järjest uksi. Valgust tunneli lõpus näha ei ole, ometigi on lahendused olemas. Neid lihtsalt ei kasutata.

Energiakriis, millele oodati kiiret lõppu on kestnud juba aasta aega, ning 2022. aasta sai saatuslikuks paljudele ettevõtetele. Mitmed ettevõtted sulgesid uksed või tegid olulisi muudatusi enne talve, seoses oodatavate energiakuludega.
Hulganisti toitlustusasutusi on teada andnud, et kui pandeemia raputas neid korralikult, siis elektri hind ja inflatsioon on viimaks pikali löönud ja pole mõtet enam samaviisi jätkata.
Kahjuks tuleb pea igapäevaselt uudiseid ettevõtete sulgemisest, peamiseks põhjuseks tuuakse just kõrgeid energia hindasid ja inflatsiooni. Näiteks üks tuntud spordiklubi kett otsustas oktoobri lõpust saunad välja lülitada „kuniks elektrihinnad normaliseeruvad“.
Lahendused on siiski olemas. Miks nende meetmetega viivitatakse ja rahvast nõnda piinatakse, pole ma aru saanud.
Tuleb luua universaalne elektri hind 6 senti/kWh. See ei ole utoopia. Energeetikud on öelnud, et 6 senti/kWh oleks optimaalne nii tarbijale kui ka tootjale kasumlik. Seega õiglane hind.
Selleks, et seda hinda saavutada tuleb elektrihinnast välja võtta CO2 spekulatiivne kvooditasu.
Järgmiseks peab vähendama elektrienergia käibemaksu Euroopa Liidus lubatud miinimumtasemeni.
Oluline samm on tuule- ja päikeseparkide planeeringud läbi menetleda kuue kuu mitte kuue aastaga.
Me peame hakkama rajama uusi tuulejaamasid. Meil on olemas väikesed saared, kuhu on võimalik neid rajada, ning kus on tuult pea aastaringselt.
Teisisõnu, Eestis on vaja järsult kiirendada uute tuule- ja päikesejaamade rajamist.
Lisaks tuleb päikeseenergia väiketootjad kiiresti võrku lubada ja võrku solkivad nn fantoomühendused tühistada.
Samuti tuleb suurendada energiaefektiivsuse toetusi senisega võrreldes kordades.
See kõik ei juhtu üleöö, kuid alustama peaks juba täna. Täna on vähim, mida ettevõtete ellujäämise nimel on riigil võimalik teha, võrgutasude kaotamine.
Riiki saab pidada ainult tänu ettevõtlusest laekuvate maksurahade tõttu. Seepärast on oluline, et riik saaks aru, et ettevõtjad on partnerid mitte konkurendid, olgugi et koheldakse viimasena.
Jääme lootma, et sügisel uksed sulgenud ettevõtted saavad siiski kevadel uuesti avada, ning aidata kaasa riigi majanduse päästmisele. Selleks peab tegutsema täna. 

Rohkem uudised