ROMAN PROTASEVITŠI RÖÖVIMINE ELI ÕHURUUMIST TULEB VIIA JULGEOLEKUNÕUKOGUSSE

24. mai 2021

Eesti 200 mõistab teravalt hukka Valgevene võimude poolt õhus toime pandud Euroopa Liidu lennuki kaaperdamise ja ELis varjupaiga saanud Roman Protasevitši ja tema sõbra Sofia Sapega pardalt röövimise. See kujutab endast järjekordset sammu Valgevene diktaatori pikas sõjas vaba ajakirjanduse ja inimõiguste vastu.

Kutsume Valgevene võime üles endine Nexta uudistekanali toimetaja Roman Protasevitš, tema sõber Sofia Sapega ning teised Valgevene süümevangid viivitamatult vabastama.
Euroopa Liidu liidritel tuleb tänasel kohtumisel kehtestada tugevad sanktsioonid Valgevene režiimi vastu, Euroopa Liidu ülelendude lõpetamist üle Valgevene ning Valgevene lennukompanii Belavia Euroopa Liidu musta nimekirja kandmist. Tavapärastest leebetest sanktsioonidest enam ei piisa keset Euroopat laiutava enklaavi võimude kaudu tehtud tegevuste ohjamiseks. Juba täna tuleb Eestil katkestada Valgevene lennukompanii liiniluba.

Eestil tuleb Julgeolekunõukogu liikmena viia enneolematu käitumine ka Julgeolekunõukogu lauale, isegi kui on teada, et Venemaa ja Hiina selleteemalise resolutsiooni blokeerivad.

Valgevene diktatuuri teod ei tohi unustusehõlma vajuda. Kutsume üles korraldama Valgevenes vabad ja ausad valimised OSCE vaatluse all.

Rohkem uudised